Boże Ciało 2023

NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA 8 czerwca 2023

1. Dziś wielbimy Boga za sakrament Eucharystii. Słowa Chrystusa Pana, że zostanie z nami aż do skończenia świata, mają znaczenie nie tylko symboliczne. W Eucharystii obecny jest Chrystus realnie i prawdziwie wraz ze swoim Ciałem, Krwią, Duszą i Bóstwem. Mówimy, że jest wręcz Więźniem tabernakulum. Najpiękniejszym uczczeniem Boga jest uczestnictwo we Mszy Świętej i przyjęcie Komunii Świętej. Pamiętajmy, że Chrystus chce być obecny w naszym życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym, społecznym i narodowym nie tylko od święta, ale przede wszystkim i na co dzień. Dziś Msze Św. o godz. 9.00. 11.00. i 17.00. Po Mszy Św. o godz. 11.00. wyruszy procesja Eucharystyczna do 4 ołtarzy zbudowanych przez mieszkańców wiosek: Jasienicy, Nieskórza, Kalinowa i Króli Dużych. Nasz udział w tej procesji jest publicznym wyznaniem wiary w obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, co wymaga naszego skupienia i rozmodlenia. Zadbajmy o czystość naszej duszy i o wzajemne pojednanie w rodzinach. Przeżyjmy ten dzień w atmosferze dziękczynienia przede wszystkim za ów wielki dar, jakim jest realna obecność naszego Mistrza i Pana pośród nas pod postacią chleba. Dziękujmy za to, że możemy codziennie przyjmować ten pokarm i starajmy się z tego jak najczęściej korzystać, by jednoczyć się z Chrystusem w drodze do Ojca.

2. Katolicka wiara wyraża się w szczególny sposób w czci dla Eucharystii, która jest jej źródłem i szczytem. Od jutra w czasie oktawy Bożego Ciała będziemy dziękować Chrystusowi za dar Eucharystii. Msze Święte codziennie z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i Litanią do Serca Pana Jezusa o godz. 17.00. Zróbmy w tym czasie postanowienie, że jeszcze częściej będziemy odwiedzać Jezusa Eucharystycznego. Zdarza się, że w codziennym pośpiechu i starsi, i dzieci przechodzą obok kościoła, a może warto zatrzymać się, wstąpić na kilka minut osobistej adoracji Pana Jezusa pod postacią chleba. Chrystus czeka na uwielbienie, na przeproszenie, na spotkanie, na rozmowę – czeka na każdego z nas. Wszystkich parafian zapraszam do licznego udziału.

3. Dziś w Ostrowi Mazowieckiej w „Ogródku Jordanowskim” koncert uwielbienia, jako dziękczynienie za obecność Pana Jezusa wśród nas w Eucharystii. Rozpocznie się o godz. 19.30.

4. W najbliższą niedzielę ofiary składane do puszek przy wyjściu z kościoła będą przeznaczone na Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz cele edukacyjne diecezji.

5. Również w najbliższą niedzielę przy szkole w Kalinowie odbędzie się festyn rodzinny „Mama, Tata i Ja”. Rozpocznie się o godz. 12.00. Program i atrakcje na plakacie na drzwiach kościoła.

6. Przypominam że Bierzmowanie jutro 09.06. godz. 15.00. Komunia Święta Rocznicowa w najbliższą niedzielę 11.06. godz. 11.00. Składam serdeczne „Bóg zapłać” rodzicom dzieci pierwszokomunijnych, komunii rocznicowej i młodzieży, która przyjmie Sakrament Bierzmowania za dar ołtarza w postaci czerwonej kapy i 3 czerwonych stół do sprawowania liturgii w naszym kościele. I Komunia Święta w 2024r. 26 maja o godz. 11.00. Dzieci, które uczą się poza Jasienicą i Kalinowem zgłaszają się do ks. Jacka w celu zapisu.

7. Mając na uwadze szczególny charakter dnia 9 czerwca - piątek - przypadający w tradycyjnej oktawie Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, ks. Bp. Ordynariusz udziela dyspensy od powstrzymania się od pokarmów mięsnych wszystkim wiernym Diecezji Łomżyńskiej, a także innym osobom przebywającym w tym dniu na terenie Diecezji. Zachęca jednocześnie do zastąpienia wstrzemięźliwości innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.

8. Jednocześnie pragnę gorąco podziękować za udział w dzisiejszej procesji, zwłaszcza tym, którzy wzięli udział w budowie i dekorowaniu czterech stacyjnych ołtarzy. Szczególne podziękowania kierujemy również do wszystkich, którzy pomogli w organizowaniu procesji: ministrantom, asyście, niosącym chorągwie, feretrony i inne oznaki naszej wiary. Wiara jest do pewnego stopnia sprawą osobistą, gdyż to my podejmujemy decyzję, czy opowiadamy się za Bogiem. Mamy jednak obowiązek wyznawania jej publicznie i mężnego bronienia. Chrystus Pan wzywa do przyznania się do Niego wobec ludzi. Pamiętajmy, że świat potrzebuje dziś bardziej świadków niż nauczycieli. Słowa wprawdzie uczą, ale przykłady pociągają. Może innym potrzebne jest właśnie nasze świadectwo. Nie zapominajmy, że jako chrześcijanie mamy być światłem w pielgrzymce wiary.