DRUGA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 2023

DRUGA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 5 marca 2023

1. Dziś druga niedziela Wielkiego Postu. W Kościele powszechnym przeżywamy Niedzielę Ad Gentes – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Naszymi modlitwami obejmujemy głoszenie Ewangelii Chrystusowej na misjach i tych, którzy tę Dobrą Nowinę o zbawieniu niosą na krańce ziemi. Oni często na wzór Chrystusa cierpią prześladowania i płacą najwyższą cenę z własnego życia dla odkupienia innych braci. Do puszek przed kościołem składamy ofiary na dzieło pomocy „Ad Gentes”.

2. Przypominam, że w naszym kościele w każdy piątek o godz. 16.30. razem z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzamy Drogę krzyżową, a w niedziele po Mszy Św. o godz. 11.30. rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich żali. Wszystkich zachęcam do licznego udziału w tych nabożeństwach. Nie lekceważmy i nie odrzucajmy możliwości pogłębienia wiary i prawdziwego nawrócenia, pogłębienia naszej komunii z Bogiem.

3. Wpatrzeni w Ukrzyżowanego, który dla nas wyrzekł się wszystkiego i złożył w ofierze swoje życie, z ochoczym sercem podejmujmy trud dobrowolnego umartwienia jako wynagrodzenie za grzechy nasze i naszych bliźnich. Zróbmy dobre postanowienia, powstrzymujmy się od udziału w głośnych rozrywkach, od spożywania napojów alkoholowych, palenia, aby w ten sposób wynagrodzić Bogu grzechy pijaństwa, rozwiązłości, nieuczciwości i wszelki brak pokory. Nie zapominajmy, że Wielki Post jest czasem powagi, pokuty i modlitwy. Niech go nie zakłócą huczne spotkania czy imprezy rozrywkowe. Kochani rodzice i wychowawcy, z większą troską spojrzyjcie w tym czasie na swoje dzieci. To na was spoczywa obowiązek dobrego wychowania dzieci, także w duchu tradycji i naszej polskiej pobożności.

4. W środę, 8 marca, obchodzimy Dzień Kobiet! Choć to raczej świecka uroczystość, pamiętajmy w modlitwach o wszystkich niewiastach, zwłaszcza o tych najbardziej utrudzonych matkach wielodzietnych rodzin, o samotnych pannach i wdowach, o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Wszak kobiety wypełniają szczególną rolę w świecie, w Kościele i w rodzinie. Polecajmy ich trud oraz życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem żony i matki. W szczególny sposób polecimy Bogu i Matce Najświętszej wszystkie niewiasty – te młodsze i starsze – z naszej wspólnoty parafialnej.

5. Sakrament Małżeństwa mają zamiar zawrzeć następujące osoby: Jarosław Zakrzewski, kaw. zam. w parafii Zaręby Kościelne i Aldona Stokowska, panna zam. w parafii tutejszej. Zap. 1. kto by wiedział o przeszkodach zachodzących między tymi osobami proszony jest o zgłoszenie tego faktu w kancelarii parafialnej.

6. W tym tygodniu odszedł do domu Ojca: + Eugeniusz Truchel zam. w Warszawie lat 63.

Nab. żał. od uczestników pogrzebu w miesiąc od śmierci 27.03. godz. 7.00.

od siostry Jolanty z rodziną 25.09. godz. 7.00.

od mamy Marianny 25.10. godz. 7.00.

od r. Jastrzębskich 08.09. godz. 7.00.

od Anny z rodziną 07.09. godz. 7.25.

od Marzeny Ziaja z rodziną 07.09. godz.7.25.

7.. Intencje mszalne w tym tygodniu

6 Marzec poniedziałek

godz. 7.00. O zdrowie, błog. Boże i szczęśliwy przebieg operacji dla Barbary

godz. 7.00. + Teresę Sławińską od pracodawców synowej p. Fidurów

godz. 7.25.+ Henrykę Tyl od wnuczki Moniki z rodziną

godz. 7.25. + Władysława, Cecylię i Jana Gralik od kuzynek Lucyny i Zofii

7 Marzec wtorek

godz. 7.00. + Teresę Sławińską od Jadwigi Wardaszka z rodziną

godz. 7.00. + Irenę Kalata od syna Krzysztofa

godz. 7.25.+ Henrykę Tyl od córki Agnieszki z rodziną

godz. 7.25. + Stanisławę i Kazimierza Delugów

8 Marzec środa

godz. 7.00. + Kazimierza Skupiewskiego w 1 r. śm.

godz. 7.00. O zdrowie, błog. Boże, potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej dla Tomasza Ziemak z okazji 18 r. urodzin z podziękowaniem za przeżyte lata oraz o zdrowie i błog. Boże dla całej jego rodziny

godz. 7.25. + Stanisława Tyla w 8 r. śm.

godz. 7.25. + Danutę, Marka, Józefę i Romana Pasztaleńców

9 Marzec czwartek

godz. 7.00. + Stanisława Ościłowskiego od r. Zawiszów z Orła

godz. 7.00. + Stanisława Ościłowskiego od r. Zadrożnych

godz. 7.25. + Henrykę Tyl od wnuczki Natalii

godz. 7.25. + Paulinę Kędzierską od r. Kulesza

10 Marzec piątek

godz. 7.00. + Henrykę Tyl od córki Katarzyny

godz. 7.00. + Stanisława Ościłowskiegood Jana Najgrodzkiego z rodziną

godz. 16.30. Droga Krzyżowa

+ Jana Zawadzkiego od Sylwestra z rodziną

+ Jana Zawadzkiego od Barbary i Andrzeja Szulkowskich z rodziną

11 Marzec Sobota

godz. 7.00. + Henrykę Tyl od od koleżanek córki Agnieszki z Koła Gospodyń Wiejskich w Pęchratce Polskiej

godz. 7.00. Nab. żał. + Teresę w 7 r. i Stefana Piotraków

godz. 7.25. + Stanisława Ościłowskiegood r. Gaś i Dmochowskich z Orła

godz. 7.25. + Stanisława Ościłowskiegood r. Zyśków, Figatów, Świerżyńskich i Gierów z Orła

12 Marzec – III Niedziela Wielkiego Postu

godz. 9.00. + Władysława Oczechowskiego i za rodziców z obojga stron

godz. 9.00. + Józef w 6 r. śm. + Helenę i Anetę Oczechowskich

godz. 11.30. + Teresę w 5 r. śm. i Stanisława w 6 r. śm. Dębków

godz. 11.30. + Janinę Żebrowską w 1 r. śm. +Franciszka Żebrowskiego, za + z c. r. Żebrowskich, Pskietów, Stanisławę Szulborską, za + z c. r. Szulborskich i Wardaszków

godz. 17.00. + Mieczysław Litwa w 8 r. śm.

godz. 17.00. + Kazimierza Najgrodzkiego w 22 r. śm. + Leontynę i Tadeusza Piszczatowskich