NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 2021

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 28 marca 2021

           1. Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Ten, który stał się dla nas cierpiącym Sługą Jahwe, prowadzi nas do zwycięstwa zmartwychwstania. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Błogosławieństwo palm przed każdą Mszą Świętą. Ofiary składane dziś do puszek przed kościołem przeznaczone są na kwiaty do grobu Pana Jezusa.

           2. Obowiązują nas ograniczenia co do ilości wiernych obecnych na Mszach Świętych /20 m² na 1 osobę/. Jeżeli przyjdzie większa liczba osób proszę ustawiać się pal placu wokół kościoła. Będzie włączone nagłośnienie a z komunią Świętą wyjdziemy na zewnątrz kościoła. To będzie obowiązywało do odwołania, i w czasie Tridium Paschalnego, w czasie Świąt Wielkanocy i w okresie poświątecznym aż do wprowadzenia nowych przepisów sanitarnych. Obowiązuje nas w kościele zakrywanie ust i nosa.

          3. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną w Wielką sobotę. Triduum Paschalne kończy się w Niedzielę Zmartwychwstania. Tegoroczny Wielki Tydzień, /podobnie jak ubiegłoroczny/ będzie dla nas ludzi wierzących wyjątkowy ze względu na epidemię koronawirusa. Przeżyjmy go godnie i po chrześcijańsku, w skupieniu duchowym. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez duchowy udział w bogatej liturgii tego okresu. W radio i telewizji będziemy mieli wiele transmisji z tych spotkań liturgicznych. Starajmy się w nich uczestniczyć w swoich domach w gronie rodzinnym łącząc się duchowo z nami obecnymi tu w kościele.

           3. W Wielki Czwartek celebrowana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie umieszczony w ołtarzu adoracji. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 17.00. Wy drodzy parafianie łączcie się z nami w tym czasie duchowo. Co roku w tym dniu składano życzenia kapłanom. W tym roku wspomagajcie nas drodzy parafianie duchowo, módlcie się za nas, życzenia można złożyć telefonicznie, wiadomością tekstową. Adoracja w ciemnicy do godz. 21.00. Kościół będzie otwarty i można przychodzić na krótką adorację i modlitwę. W Wielki Piątek adoracja w ciemnicy od godz. 9.00.

           4. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Nabożeństwo Adoracji Krzyża w naszym kościele rozpocznie się o godz. 17.00. Ofiary składane podczas nabożeństwa przeznaczone są na Grób Pański w Jerozolimie. Ze względu na epidemię nie będzie ucałowania Krzyża tylko chwila adoracji. Was drodzy parafianie proszę o duchowe uczestnictwo za pośrednictwem radia lub telewizji. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie umieszczony w grobie Pańskim. Adoracja w Grobie Pańskim w W. Piątek do godz. 21.00. Kościół będzie otwarty i można przychodzić na krótką adorację i modlitwę. Od Wielkiego Piątku rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Tego dnia przypada rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Pamiętajmy, że papież i jego nauczanie to dar, którego nam, Polakom, nie wolno zmarnować.

          5. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. W naszym kościele rozpocznie się od godz. 9.00. Kościół będzie otwarty i można przychodzić na krótką adorację i modlitwę. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.

Poświęcenie pokarmów w wioskach od godziny 9.00. 1 ksiądz rozpocznie od Smolech – u sołtysa, Nieskórz Nit. 109-Zadrożny, Nieskórz – remiza, Daniłowo Parcel 11- p. Malec, Żachy Pawły40, Chmielewo Remiza a 2 od Kalinowa – remiza, Króle Duże – remiza, Króle Małe – u Nr 16 u p. Bauer. Pęchratka Mała – budynek Szkoły, Kowalówka – remiza, Dąbrowa – budynek Szkoły. Ofiary składane przy poświęceniu pokarmów przeznaczone są na utrzymanie księży. Poświęcenie pokarmów w kościele o godz. 12.00. Wodę święconą będzie można nalewać z naczynia ustawionego w wejściu do kościoła.

Pobłogosławić pokarmy możemy we własnych rodzinach rozpoczynając uroczyste śniadanie Wielkanocne. Teksty modlitw mamy na stronie internetowej naszej parafii, Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i wydrukowane na kartkach wyłożonych na stoliku przy wyjściu z kościoła.

           6. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. W naszym kościele rozpocznie się o godz. 17.00. Wszystkich parafian proszę o duchowe łączenie się ze zgromadzonymi w kościele. Adoracja w Grobie Pańskim do godz. 21.00. Kościół będzie otwarty, można przychodzić na krótką adorację i modlitwę. Zabierzmy na nią świece.

           7. W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego adoracja w Grobie Pańskim od godz. 5.00. Msza Święta Rezurekcyjna o godz. 6.00. Następne Msze Św. o godz. 9.00. 10.00. 11.00. i o 12.00. W II dzień świąt Msze Św. o godz. 9.00. 10.00. 11.00. i o 12.00. Zachęcamy do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń. Taca w II dzień Świąt na KUL i nauczanie katolickie w naszej diecezji.

           8. Tylko z oczyszczonym sercem można w pełni przeżywać pamiątkę zbawczych tajemnic: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, dlatego zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty. Spowiadać będziemy codziennie w wielkim tygodniu 30 minut przed nabożeństwami. Na spowiedź można umówić się indywidualnie.

9. Prasa katolicka wyłożona jest na stoliku przy wyjściu z kościoła. Ofiarę za prasę wrzucamy do skarbony.

             10. W ubiegłym tygodniu został pochowany + Witold Bandarzyk lat 89 z Ostrów Maz. Pochodzący ze Smolech. Nab. Żał. Od uczestników pogrzebu 30.04. godz. 7.25.

od siostry Janiny Chludzińskiej z Kolna z rodziną 06.09. godz. 7.25.

od córki chrzestnej Katarzyny z rodziną 03.12. godz. 17.00.

od r. Siwków z Jasienicy 08.09. godz. 7.00.

od Marka Jabłonki z rodziną 09.09. godz. 7.25.

od r. Wojcieszkiewiczów 17.09. godz. 7.00

11. Msze Św. i Nabożeństwa w tym tygodniu.

            29 marca – poniedziałek
Godz. 7.00. + Genowefę Litwa od wnuczki Ani z rodziną

godzina 7.00.+ Teresę Kazimierę Ziemak od r. Pasztaleniec

godzina 7.25.Jadwigę i Jana Knajpów – Msza Św. Gregoriańska

Godzina 7.25.+ Zbigniewa Zając od syna Daniela z mamą Anną

           30 marca – wtorek

godzina 7.00. + Kazimierę w 3 r. śm. Kazimierza i Andrzeja Zadrożnych i za rodziców z obojga stron

godzina 7.00.+ Romana w 15 r. śm. I Eugeniusza Rzamków i za + z c. r. Rzamków

godzina 7.25. +Jadwigę i Jana Knajpów – Msza Św. Gregoriańska

godzina 7.25.+ Janinę Wardaszka od K. Ż. R. z Kalinowa Nowego do którego zmarła należała

31 marca – środa

godzina 7.00.+ Genowefę Litwa od wnuczka Przemka z żoną

godzina 7.00.Nab. Żał. + Genowefę, Czesława, Władysława i Danutę Zienkiewiczów

godzina 7.25.+ Tadeusza Kaczorowskiego od r. Piotrowskich

godzina 7.25. O Zdrowie dla Stanisławy i o trzeźwość dla jej synów

            1 Kwiecień - Wielki Czwartek
godzina 17.00. O zdrowie, błogosławieństwo Boże, potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej dla kapłanów, którzy pracują i pracowali w naszej parafii

godzina 17.00.+ Genowefę Litwa od córki Grażyny z mężem

2 Kwiecień - Wielki Piątek – I piątek miesiąca

godzina 17.00. - Nabożeństwo Adoracji Krzyża i Droga Krzyżowa

            3 Kwiecień - Wielka Sobota
godzina 17.00. Wigilia Paschalna ++ Adama Tyl Msza ŚW. Gregoriańska od siostry Małgorzaty Algrzym z rodziną

godzina 17.00. + Ryszarda Pecurę w 13 r. śm. i za jego rodziców

            4 Kwiecień - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego   

godzina 6.00. za parafian

godzina 9.00. + Adama Tyl Msza ŚW. Gregoriańska od siostry Renaty Bąk z mężem

godzina 9.00.  + Ryszarda, Adama i Elżbietę Tylów

godzina 10.00.O zdrowie, błogosławieństwo Boże, potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej dla Kamila Zalewskiego z okazji 18 r. urodzin

godzina 11.00. + Henryka Romanik i Edwarda Nagórkę,

Godzina 12.00.+ Natalię w 10 r. śm. i Wacława Baranowskich i za rodziców z obojga stron, + Krystynę i Ryszarda Wołukaniec, + Stanisława Baranowskiego

13 Kwiecień - Poniedziałek Wielkanocny.

godzina 9.00.+ Adama Tyl Msza ŚW. Gregoriańska od Bąk Tomasza z żoną Edytą

godzina 9.00. + Mieczysława w 17 r. śm. I Ewelinę Algrzym, + Stanisława i Stanisławę Brzózka,

godzina 10.00.  + Władysława Oczechowskiego

godzina 11.00. + Ryszarda Żebrowskiego z okazji imienin, i za jego rodziców: + Stanisława i Mariannę Żebrowskich

godzina 12.00.+ Mieczysława Piekut w 36 r. śm.

godzina 12.00. + Ewę Równą.