NARODZENIE PAŃSKIE

NARODZENIE PAŃSKIE   25 grudnia 2014
ŻYCZENIA BISKUPA ŁOMŻYŃSKIEGO NA BOŻE NARODZENIE 2014 R.
          Umiłowani Bracia i Siostry, Dziś, wśród nocnej ciszy, spełniła się zapowiedź proroka Izajasza: „Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany…” (Iz 9, 5). Wraz z Jego narodzeniem na świecie zagościła miłość zdolna wszystko przemienić. Miłość posiadająca moc przezwyciężyć wszelkie zamknięcie, każdą samotność i smutek. Miłość mająca siłę uczynić wiernym i nierozerwalnym każde małżeństwo, zjednoczyć i uczynić szczęśliwą każdą rodzinę. Źródłem tej miłości jest nasz Pan Jezus Chrystus!.
Niech Jego Słowo oświeca Waszą drogę! Niech Jego Chleb podtrzymuje codzienny trud Waszego pielgrzymowania w Nowym 2015 Roku.
Wraz z Księżmi Biskupami z całego serca przyzywam Bożego błogosławieństwa, opieki Najświętszej Maryi Panny i świętego Józefa dla każdej rodziny i każdego z Was.  + Janusz Stepnowski  Wasz Biskup

Wszystkim naszym parafianom, jak i przybyłym gościom wraz z ks. Markiem i ks. Tadeuszem życzymy serdecznie radosnych, w chwilach Bożej Łaski, Świąt Narodzenia Pańskiego. Niech Chrystus, który narodził się w Betlejem darzy Was, Wasze rodziny potrzebnymi Łaskami, niech wleje w Wasze serca radość, miłość pokój i sprawi aby nowy, nadchodzący rok był lepszy od tego który za 5 dni kończymy.
          1. Wraz z całym Kościołem przeżywamy dziś uroczystość Narodzenia Pańskiego – drugą co do ważności uroczystość w roku kościelnym i mającą swoją oktawę, tzn. obchód obejmujący osiem dni. Pełni podziwu i wdzięczności Bogu, pochylamy się w świątyni nad tajemnicą wcielenia i narodzenia Słowa Bożego. Starajmy się uczcić tę tajemnice również w naszych Domowych Kościołach. Następna Msza Święta w naszym kościele dziś o godz. 11.30. Nie będzie Mszy Św. o godz. 16.00. W uroczystość Narodzenia Pańskiego można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami za przyjęcie papieskiego błogosławieństwa „Urbi et orbi”, tj. „Miastu i światu”, nawet za pośrednictwem radia lub telewizji. Ofiary składane na tacę w pasterkę i w I dzień świąt Bożego Narodzenia oraz w ostatnią niedzielę miesiąca będą przeznaczona na system Audio Video w naszym kościele. Jak widzimy nie ma już rzutnika do slajdów i ekranu, ale jest telewizor i odpowiednie urządzenia na chórze. W tym systemie można pokazywać nie tylko teksty pieśni, ale również zdjęcia, obrazki, a nawet filmy.
         2. Jutro – drugi dzień świąteczny – święto św. Szczepana, diakona, pierwszego męczennika. Ze względu na uroczysty charakter tego dnia w Polsce nie obowiązuje piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Msze Święte w naszym kościele o godz. 9.00. 11.30. i o 16.00.  Taca przeznaczona na KUL i nauczanie katolickie w naszej diecezji. Po Mszy Św. o godz. 11.30 opłatek dla członków Kółek Żywego Różańca. Serdecznie zapraszam.
          3.  W niedzielę – święto świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa, Porządek Mszy Świętej – jak w inne niedziele. Jest to ostatnia niedziela miesiąca. Składka na tacę przeznaczona na system Audio Video w naszym kościele.
          4. KSM Diecezji Drohiczyńskiej organizuje zimowisko w górach w czasie ferii zimowych. Koszt 200 zł. Warunkiem jest, aby jedno z rodziców było ubezpieczone w KRUS-ie
          5. Przez cały tydzień trwa oktawa Bożego Narodzenia, co oznacza, że cały tydzień jest jakby przedłużonym dniem uroczystości Bożego Narodzenia. Liturgicznie te dni się między sobą nie różnią i każdego dnia w modlitwie eucharystycznej wypowiadamy słowa: …uroczyście obchodzimy święty dzień, w którym Najświętsza Maryja Dziewica wydała na świat Zbawiciela. Chciejmy tę radość wyrazić również naszą postawą, powstrzymując się od prac niekoniecznych. Obchód oktawy znosi również obowiązek piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Zachęcam również do modlitwy przed szopką w naszym kościele, szczególnie rodziców z dziećmi. Ofiary wrzucane do aniołka przeznaczone są na materiały wykorzystane do budowy szopki i wykonanie dekoracji w kościele i na zewnątrz.
          6. Pragnę złożyć serdeczne podziękowanie Pani Dorocie i młodzieży z naszego Gimnazjum, panu organiście, kościelnemu za zrobienie szopki i dekorację naszego kościoła na święta. Panu Krawczykowskiemu z Żachy Pawły za choinki. Dzieciom ze S. P. w Jasienicy za zrobienie bombek do dekoracji choinek. Wszystkie są zawieszone w naszej szopce. Naszemu chórowi parafialnemu i zespołowi z Chmielewa za śpiew kolęd. Bóg zapłać.
7.  Wam wszystkim tutaj obecnym i waszym bliskim życzymy owocnego udziału w łaskach przyniesionych przez Jezusa z nieba na ziemię. Światło nocy betlejemskiej niech opromienia życie waszych rodzin, a błogosławieństwo Bożej Dzieciny niech towarzyszy wam i waszym bliskim w święta i przez całe życie.