NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA

NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA    19 czerwca 2014
         1. Dzisiejsza uroczystość jest ściśle związana z tym, co działo się w Wieczerniku w Wielki Czwartek. Pan Jezus ustanowił wówczas sakrament Eucharystii, dając Apostołom do spożywania swoje Ciało i Krew pod postaciami chleba i wina. Ponieważ jednak podczas Triduum Paschalnego skupiamy się na celebracji męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa, dlatego też celebrowanie wszelkich innych tajemnic i wydarzeń są przeniesione na późniejszy czas w ciągu roku. Inicjatorką ustanowienia tego święta była św. Julianna z Cornillon, żyjąca w XIII wieku we Francji. Tamtejszy biskup po wyborze na papieża, już jako Urban IV wprowadził obchody święta Bożego Ciała w Rzymie w 1264 roku, natomiast papież Jan XXII na początku XIV wieku zatwierdził je dla całego Kościoła.
          2. Przeżyjmy ten dzień w atmosferze dziękczynienia przede wszystkim za ten wielki dar, jakim jest realna obecność naszego Mistrza i Pana pośród nas pod postacią chleba. Dziękujmy za to, że możemy codziennie przyjmować ten pokarm i starajmy się z tego jak najczęściej korzystać, by jednoczyć się z Chrystusem w drodze do Ojca. Pamiętajmy jednak, aby nie przystępować do stołu Pańskiego niegodnie, w stanie grzechu ciężkiego, gdyż w ten sposób oddalamy się jeszcze bardziej od naszego Boga, zamiast zbliżać się do Niego. I to, co miało nas prowadzić do życia, może stać się przyczyną śmierci. Dlatego został nam dany również sakrament pojednania, który ma nas przybliżać do Boga i prowadzić do jedności z Nim. Nie zapomnijmy zatem o tych sakramentach i ich szafarzach, czyli kapłanach. Nie byłoby Eucharystii, gdyby nie było komu jej celebrować. Dzisiaj dziękujmy Bogu także za nich, prosząc o wszystkie łaski potrzebne do godnego sprawowania posługi, do której zostali wezwani.

3. Przez całą oktawę, do następnego czwartku, 26 czerwca, będziemy uwielbiać Pana Jezusa w Eucharystii. Codzienną Mszę Świętą o godz. 17.00 połączymy z czerwcowym nabożeństwem. Choć nie będą to już dni wolne od pracy i zajęć, podobnie jak dzisiaj postarajmy się przyjść na to spotkanie z Jezusem utajonym w Najświętszym Sakramencie. Zróbmy w tym czasie postanowienie, że jeszcze częściej będziemy odwiedzać Jezusa Eucharystycznego! Zdarza się, że w codziennym pośpiechu i starsi, i dzieci przechodzą obok kościoła. A może warto zatrzymać się, wstąpić na kilka minut osobistej adoracji Pana pod postacią Chleba!? Chrystus czeka na uwielbienie, na przeproszenie, na spotkanie, na rozmowę… Czeka na każdego z nas.
          4. W najbliższą niedzielę poświęcenie pól w Pęchratce Małej. Procesja we wsi o godz. 13.00. od strony Ruskołąk i Msza Św. po procesji.
          5. Bóg zapłać za ofiary złożone w kopertach na renowację obrazów w wysokości 500 zł  Do tej pory złożono 25330 zł.
          6. Jutro, 20 czerwca, obchodzimy ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 roku Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. Również w naszych modlitwach starajmy się przynieść im ulgę w ich cierpieniach.