ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI 2021

ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI 1 stycznia 2021

Drodzy goście, parafianie, dobrodzieje! Uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi, którą rozpoczynamy Nowy Rok Pański 2021, kończy oktawę Narodzenia Pańskiego. Bóg, który wszedł w ówczesną rzeczywistość rodziny i społeczeństwa, niech sprawi, by każdy dzień nowego roku był pełen Jego błogosławieństwa. Niech uczyni nas bardziej kochającymi i otwartymi na Niego i każdego człowieka. Bożego Nowego Roku!

1. Za wstawiennictwem Świętej Bożej Rodzicielki Maryi pragniemy prosić Boga o opiekę i błogosławieństwo dla naszych rodzin, ojczyzny i całego świata. W Światowym Dniu Modlitwy o Pokój pamiętajmy w naszych osobistych modlitwach o wszystkich, których codzienność naznaczona jest cierpieniem, przemocą oraz grozą wojen i terroryzmu.

2. Dziś możemy uzyskać odpust zupełny za publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu O Stworzycielu, Duchu, przyjdź. Oprócz odmówienia hymnu konieczne jest spełnienie zwykłych warunków odpustu, to znaczy musimy wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego, musimy być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą i pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego. Skorzystajmy z tego daru Kościoła.

3. W południe, za pośrednictwem mediów, możemy przyjąć specjalne błogosławieństwo papieża urbi et orbi (miastu i światu).

4. Jutro pierwsza sobota miesiąca. To okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy i znieważenia. Msze Ś. O godz. 7.00. i o 20.00. serdecznie zapraszamy

5. W uroczystość Objawienia Pańskiego zwaną Trzech Króli pobłogosławimy kredę, kadzidło podczas wszystkich Mszy Świętych. Poświęconą kredę będzie rozprowadzał pan kościelny Witold przy wyjściu z kościoła. Składając ofiarę za kredę wyrażamy mu wdzięczność za pracę na rzecz naszej parafialnej świątyni.

6. Dzisiaj, w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, kończy się oktawa Bożego Narodzenia. Pod Jej opieką wchodzimy w Nowy Rok Pański 2021. Jest to okazja do podsumowania ubiegłego roku. Nasza Parafia liczy 2740 wiernych w 706 rodzinach; Zmarłych 52 Chrztów – 24 , I Komunia 23 , Bierzmowanych 23 Małżeństw 11 Rozdanych Komunii Świętych – około 48000 Ministrantów około 50, Chór parafialny około 16 osób, Kółka Różańcowe 20 w tym 3 małżeństw, 40 osób chorych i starszych jest odwiedzanych przez kapłana z Komunią Świętą co miesiąc, Niestety jak słyszymy nasza parafia powoli wymiera. Co roku jest nasz coraz mniej.

W roku 2020 takie najważniejsze prace wykonane w parafii to nowe meble do zakrystii i wymiana dachu na starych garażach przy cmentarzu. Możliwe że w przyszłości powstanie coś w rodzaju kaplicy pogrzebowej. Ogólnie wydatki w parafii to suma 194118 zł. Całkowity budżet parafii to suma 185434 zł. Są to ofiary złożone przez wiernych z parafii, gości, którzy odwiedzają naszą parafię i prywatnych sponsorów spoza naszej parafii. Po podliczeniu kasy parafialnej z tego roku zabrakło nam -8684 zł. po dodaniu sumy pozostałej z ubiegłego roku 84000 zł. zostało nam 75316zł. Plany inwestycyjne na 2021r. To wymiana pieca C. O. na plebanii, dalsze prace przy garażach, ewentualne odnowienie zabytkowych nagrobków na cmentarzu, zrobienie dokumentacji budynku naszego kościoła – tzw. inwentaryzacja. Pozostałe wydatki parafii dotyczą funkcjonowania kościoła i parafii. Opłaty za energię elektryczną, wodę, rachunki za monitoring, za wywóz śmieci z cmentarza, olej opałowy do ogrzewania kościoła. Tace na rzecz WSD w Łomży, Caritas diecezji Łomżyńskiej, opłaty w Kurii Diecezjalnej. Najważniejszym wydarzeniem ubiegłego roku była oczywiście pandemia i zmiana wikariusza w naszej parafii. Ks. Marek Chrzanowski odszedł do parafii Nur, a do nas przyszedł ks. Paweł Wiśniewski. W tej chwili gościmy również ks. Roberta Wołosika, który na czas mojej choroby pomaga nam w pracy duszpasterskiej

8. U progu nowego 2021 roku jeszcze bardziej otwórzmy się na Bożą miłość, aby mogła napełnić nasze domy, nasze rodziny i stać się w nas źródłem życia Bożego, z którego będą czerpać inni. W ten sposób stwarzamy szansę spełnienia się naszych najlepszych życzeń, aby budując dom naszej rodziny, naszej wspólnoty parafialnej i naszej Ojczyzny, promieniować Bożym szczęściem, niezależnie od tego, co posiadamy i jaką drogą Pan Bóg nas prowadzi. Niech ten kolejny, rozpoczynający się rok Pański dla nas wszystkich, dla naszych rodzin, dla naszej wspólnoty parafialnej i dla naszej Ojczyzny będzie czasem prawdziwie błogosławionym i czasem bez pandemii i ograniczania naszej swobody wyznawania naszej wiary.