Parafia pw. św. Rocha Jasienica
you are here: Główna

Sonda

Czy sądzisz, że naszej parafii przydałby się chór?
 

Kto nas odwiedza?

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 

Warto zajrzeć

Dokumenty Kościoła Katolickiego

Parafia pw. św. Rocha w Jasienicy
DWUDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 2013 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 07 września 2013 14:55

DWUDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU  2013
1. Od początku września modlimy się o pokój i dobre wychowanie młodego pokolenia. W nurcie tej wrześniowej modlitwy, w zbliżającą się rocznicę terrorystycznego zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku 11 września, obejmijmy pamięcią ofiary tej i innych tragedii, których źródłem zawsze jest nienawiść. Prośmy Chrystusa – Księcia Pokoju, aby nasze dzieci wzrastały w poczuciu bezpieczeństwa i w harmonii, a Ojczyzna nasza uniknęła okrucieństwa terroryzmu.
2. Także wrzesień, podobnie jak sierpień, przemierzamy z Maryją. Dzisiejsza niedziela przesłania jedno z najstarszych świąt maryjnych: Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. W naszej polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Siewnej.
3. W sobotę, 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela. Nasza Ojczyzna i jej dzieje znaczone są krzyżami. Zachowujmy je w szacunku i dbałości nie tylko przy okazji święta Podwyższenia Krzyża.
4. Prasa katolicka wyłożona jest na stoliku przy wyjściu z kościoła. Ofiarę za prasę wrzucamy do skarbony.
5. Przypominam, że dziś w Sokołach odbędą się dożynki diecezjalne, a w  Kalinowie Dożynki Parafialne i Gminy Ostrów Maz. Msza Św. na placu za Szkołą Podstawową w Kalinowie o godz. 10.00. Dalszy plan imprez towarzyszących na plakacie w gablocie parafialnej.
6. Dziś w naszej parafii gościmy ks. Krzysztofa Chodkowskiego, który jest dyrektorem domu księży emerytów w Łomży. W tej chwili dom ten potrzebuje kapitalnego remontu. Ks. Krzysztof wygłosił do nas Słowo Boże, za co mu składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Po Mszy Św. kapłani- mieszkańcy tego domu będą przy wyjściu z kościoła zbierać ofiary do puszek na remont budynku. Nadmienię, że w tym domu mieszka nasz były proboszcz, który z tej parafii odszedł na emeryturę, nasz parafianin ks. Gwardiak, nasz były dziekan i wielu innych znamienitych księży. Zechciejmy ten dom i jego mieszkańców wesprzeć naszymi modlitwami i ofiarami.
7. Bóg zapłać za ofiary złożone w  kopertach na ołtarz i lektorium w ubiegłym tygodniu 730 zł./ 28840 zł
8. Za tydzień niedziela środków społecznego przekazu. Ofiary składane do puszek przy wyjściu z kościoła przeznaczone będą na diecezjalne Radio Nadzieja.
9. Młodzież klas II i III z Gimnazjum, ucząca się poza Jasienicą zgłasza się do Ks. Marka w celu zapisania się do Sakramentu Bierzmowania, a dzieci z klas II podstawówki do ks. Proboszcza do I Komunii Św.
10. Chłopców, szczególnie tych, którzy w tym roku przystąpili do I Komunii Św. zapraszamy do służby ministranckiej. Będziemy też chcieli powołać na nowo scholię parafialną. Zapraszamy dziewczęta, które ładnie śpiewają.
11. Sakrament Małżeństwa mają zamiar zawrzeć następujące osoby: Kresa Krzysztof, kaw. zam w parafii Miedzna i Nowak Martyna, panna zam w par. naszej zap.1 Kto by …
Nabożeństwa żałobne i Msze Święte w tym tygodniu:
Poniedziałek
godzina 07.00. + Edwarda w 15 r. śm. i Czesławę w 5 r. śm. Skoniecznych. 
godzina 07.00. + Janinę Frączyk – gregorianka
wtorek       
godzina 07.00. Nab. Żał. + Józefa Symona w 30 r. śm. i jego rodziców, Mariannę i Franciszka Rosińskich. 
godzina 07.00. + Mieczysława Romanik od r. Krasińskich. – poza parafią
godzina 07.00. + Janinę Frączyk – gregorianka – poza parafią
Środa
godzina 07.00. Nab. Żał. + Franciszka w 13 r. śm. + Eugeniusza w 6 r. śm. i Helenę Zawadzkich 
godzina 07.00. + Janinę Frączyk – gregorianka
Czwartek
godzina 07.00. Nab. Żał. + Teodozję i Witolda Szwarców.
godzina 07.00. + Stanisława Wszółkowskiego w 4 m. od śmierci od syna Tomasza z rodziną.
godzina 07.00. + Janinę Frączyk – gregorianka – poza parafią
Piątek  
godzina 07.00. + Tadeusza Krupę od K. R. z Kalinowa Nowego do którego należą mama i siostry zmarłego  
godzina 07.00. Nab. Żał. + Waldemara Dobkowskiego i jego rodziców. 
godzina 07.00. + Janinę Frączyk – gregorianka – poza parafią
Sobota
godzina 07.00. + Tadeusza Krupę od kolegów z Kalinowa Nowego
godzina 07.00. + Janinę Frączyk – gregorianka
godzina 07.30. Nab. Żał. od uczestników pogrzebu w miesiąc od śmierci                + Zdzisława Pietrusińskiego
godzina 17.30.  O zdrowie, błog. Boże i potrzebne łaski dla Sławomira i Barbary Jastrzębskich z okazji 20 r. zawarcia Sakramentu Małżeństwa. 
Niedziela   
godzina 9.00 + Henryka Telackiego w 5 r. śm. od syna z rodziną. 
godzina 9.00. + Tadeusza Kańkowskiego w 9 r. śm. i za jego rodziców.
godzina 11.30. + Czesława i Kazimierza Najgrodzkich
godzina 11.30. + Krzysztofa Jastrzębskiego w 1 r. śm. 
godzina 17.00.  + Janinę Frączyk – gregoriankaZmieniony: sobota, 07 września 2013 14:56
 
konsekracja ołtarza PDF Drukuj Email
Wpisany przez proboszcz   
sobota, 31 sierpnia 2013 15:40

W piątek 16.08.2013r. ks. Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski dokonał konsekracji ołtarza w naszym kościele parafialnym. Uroczystości te zbiegły się z 130-rocznicą konsekracji naszego kościoła parafialnego i odpustem parafialnym Św. Rocha. Suma odpustowa na której odbyły się te uroczystości była odprawiona o godz. 11.30. Oprócz Ks. Bp. Ordynariusza w uroczystościach udział wzięli: Ks. Bp. Tadeusz Bronakowski i Ks. Bp. Tadeusz Zawistowski, oraz licznie zaproszeni kapłani /około 70/, siostry zakonne, parafianie i goście. Świątynia nie pomieściła tak licznie zgromadzonych wiernych. Tego dnia zostało poświęcone również nowe lektorium.  Lektorium i ołtarz zostały wykonane z granitu i marmuru. Projektantem i wykonawcą jest Jacek Spaulenok z Ostrowi Mazowieckiej i jego firma. Oni również wykonali posadzkę granitową na prezbiterium i w kaplicy Matki Bożej.
Liturgia konsekracji ołtarza jest bardzo rozbudowana. Całość uroczystości w kościele trwało około 2,5 godziny, ale jak stwierdzili sami parafianie na prezbiterium ciągle się coś działo i dlatego czas się nie dłużył. Nad sprawnym przebiegiem liturgii czuwał i wygłaszał komentarze do poszczególnych części Ks. Infułat Jan Sołowianiuk. Miała ona następujący przebieg:
1. Uroczystości rozpoczęły się procesja wejścia. Księża biskupi, kapłani i ministranci w szatach liturgicznych udali się z plebani w procesji do kościoła.
Następnie w imieniu parafian ks. Bp. Ordynariusza i pozostałych Biskupów powitał dyrektor S. P. W Jasienicy Edward Urbanowski i Wójt Gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek  Potem głos zabrał Proboszcz Parafii w Jasienicy Ks. Piotr Kapelański. Wspomniał o historii tego kościoła, o jego budowniczych, o tych co ten kościół remontowali i upiększali, o tym co zostało w nim w ostatnim czasie zrobione. Ks. Proboszcz powitał wszystkich znamienitych gości i swoich parafian.
2.  BŁOGOSŁAWIEŃSTWO WODY I POKROPIENIE - Ks. Bp.  idzie przez środek kościoła, kropiąc pobłogosławioną wodą lud, a wróciwszy do prezbiterium kropi ołtarz.
3. LITURGIA SŁOWA -  HOMILIA i WYZNANIE WIARY - W homilii ks. Bp. Ordynariusz  podkreślił znaczenie konsekracji ołtarza w życiu wspólnoty parafialnej oraz podziękował parafianom za wykonanie remontu tej świątyni, a przede wszystkim za wspaniałą współpracę wiernych z proboszczem , bo to tylko dzięki temu to wszystko się udało.
4. Podpisanie dokumentu o konsekracji ołtarza – dekret odczytał Ks. Infułat Tadeusz Śliwowski – Kanclerz Kurii. Podpisały go następujące osoby:
Ks. Bp. Janusz Stepnowski – Biskup Diecezjalny Łomżyński
Ks. Bp. Tadeusz Bronakowski – Biskup pomocniczy
Ks. Bp. Tadeusz Zawistowski – Biskup Senior
Ks. Infułat Jan Sołowianiuk – wikariusz Biskupi ds. duszpasterstwa ogólnego
Ks. Infułat Tadeusz Śliwowski – Kanclerz Kurii
Ks. prał. Jarosław Kotowski – Rektor WSD w Łomży
Ks. prał. Zbigniew Skuza – Vi-ce Rektor WSD w Łomży
Ks. prał. Zenon Jarząbek – Vi-ce oficjał Sądu Biskupiego
Ks. Prałat Jan Okuła - Dziekan Dekanatu Ostrów Maz. Wniebowzięcia NMP
Ks. Kan. Piotr Kapelański – aktualny proboszcz parafii Jasienica
O. Eugeniusz Różański OFM – kapłan pochodzący z parafii Jasienica
Ks. Rafał Figiel – wikariusz parafii w Jasienicy
Starosta Ostrowski Zbigniew Kamiński – tutejszy parafianin
Waldemar Brzostek - Wójt Gminy Ostrów Maz.
Tadeusz Jabłonka – Przewodniczący Rady Gminy Ostrów Maz. 
Jacek Spaulenok – główny wykonawca ołtarza
Waldemar Brzostek – kierownik prac związanych z remontem świątyni 
Włodzimierz Borys – stolarz, firma wykonała prace stolarskie 
Stefan Matys – sołtys wsi Kalinowo – przedstawiciel Rady Parafialnej.
Krystyna Kacpura – Sołtys wsi Jasienica.
5. W ołtarzu w specjalnej tulei zostały zamurowane relikwie pierwszych wieków chrześcijaństwa, dwie monety wybite w 2013r. na pamiątkę 150 r. Powstania Styczniowego, oraz dekret ks. Biskupa Ordynariusza mówiący o konsekracji tego ołtarza.
6. MODLITWA POŚWIĘCENIA I NAMASZCZENIA - Następuje śpiew Litanii do Wszystkich Świętych.
MODLITWA POŚWIĘCENIA i NAMASZCZENIE OŁTARZA - Biskup wylewa święte Krzyżmo na środek ołtarza i na jego cztery rogi. Może również namaścić całą mensę. Potem posługujący podają biskupowi naczynie do umycia rąk.
7. OKADZENIE OŁTARZA I KOŚCIOŁA - Na namaszczonym ołtarzu spala się kadzidło: ogień i woń kadzidła wyrażają to, co dokonuje się na ołtarzu, Ofiarę Chrystusa, która się tu uobecnia i wznosi do Boga jako wdzięczna woń. Okadzenie wnętrza kościoła oznacza, że stał się on domem modlitwy. Okadza się wreszcie wszystkich wiernych jako lud Boży tworzący świątynię Bożą, w której każdy jest duchowym ołtarzem. Po obrzędzie namaszczenia do biskupa podchodzą ministranci  niosący kociołek do spalenia kadzidła i kadzielnice. Biskup okadza ołtarz.
8. OŚWIETLENIE OŁTARZA I KOŚCIOŁA  - Diakon podchodzi do biskupa, który podaje mu zapaloną świecę. Diakon podchodzi do ołtarza i zapala świece przygotowane do sprawowania Eucharystii.
9. LITURGIA EUCHARYSTYCZNA - Niektórzy z wiernych przynoszą chleb, wino i wodę do sprawowania Najświętszej Ofiary. Diakoni i posługujący przygotowują te dary na ołtarzu jak zwykle do Mszy świętej. Procesja z darami była bardzo rozbudowana. Poszczególne wioski i wspólnoty oraz przedstawiciele władz samorządowych złożyli następujące dary ołtarza:  Jasienica  -  Puszka do udzielania Komunii Świętej, ampułki kryształowe, komże kapłańskie – 8 sztuk; Chorzy, których odwiedza ks. proboszcz w każdym miesiącu - Bursa do chorych z wyposażeniem; Starosta Ostrowski Zbigniew Kamiński i Proboszcz parafii ks. Piotr Kapelański - Monstrancja Neogotycka; Wójt Gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek - Gong trzydźwiękowy; Rodzice i dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii Św.- Figurę Św. Rocha; Kółko Różańcowe z Jasienicy - Figurę błog. Ks. Jerzego Popiełuszki; Króle Duże - Ornat złoty, i  alba; Kalinowo - Lichtarz ołtarzowy i 4 świece olejowe;
Króle Małe - Ornat czerwony i alba; Nieskórz - Ornat złoty haftowany i komplet ampułek; Daniłowo Parcel - Świecznik ołtarzowy i 2 świece olejowe; Kalinowo Parcel - stuły do koncelebry – 2 maryjne i 2 czerwone. Obrus ołtarzowy; Dąbrowa -  Naczynko, stojak do ręczniczka i komplet bielizny kielichowej;
Smolechy - Patena ministrancka i alba; Pęchratka Mała - Ornat złoty i alba; Kowalówka - Ornat czerwony i alba; Żachy Pawły - Hostiarka i welon naramienny  i  komplet bielizny kielichowej; Chmielewo - Dzwonek liturgiczny i naczyńka na oleje święte; Jasienica Parcel - komplet bielizny kielichowej i alba; Wspólnota intronizacji NSJ - Obraz Chrystusa Króla; Anonimowa parafianka – Obrus; Ofiary składane na tacę przeznaczone były tego dnia na dalsze remonty i upiększanie kościoła w Jasienicy
10. MODLITWA EUCHARYSTYCZNA, OBRZĘDY KOMUNI ŚWIĘTEJ MODLITWA PO KOMUNII
11. Podziękowanie w imieniu parafian złożyli Dyrektor S. P. w Kalinowie Adam Jabłonka z rodziną i ks. Proboszcz Piotr Kapelański.
12. Ks. Bp. Poprowadził procesję eucharystyczną dookoła kościoła i udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
W uroczystościach wzięli udział strażacy z OSP i poczty sztandarowe szkół i strażackie z terenu parafii. Uroczystości uświetnił swoim śpiewem chór parafialny.  
Uroczystości zakończyły się uroczystą procesją wyjścia z Kościoła na plebanię. 
Potem goście udali się na obiad odpustowy na salę gimnastyczną do miejscowego Gimnazjum.
„Czym się Panu odpłacę za tak hojne dary”.
W tym dla nas tak uroczystym dniu , pragniemy podziękować Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu za dar wspólnej modlitwy z okazji Uroczystości 130-lecia Konsekracji  naszej świątyni, odpustu parafialnego Św. Rocha i konsekracji nowego ołtarza.  Mając dwa nowe stoły: Stół Słowa i Stół Ciała Pańskiego, mamy nadzieję, że wszyscy, którzy tu się gromadzimy na modlitwę, będziemy obficie czerpać z tych dwóch stołów: przyjmując z wiarą Słowo Boże i przystępując do Komunii świętej.
Konsekracja ołtarza w naszym kościele wypadła w roku wiary. Ten ołtarz to wyraz naszej pogłębiającej się wiary. Ale w tym roku przypada również 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.