Parafia pw. św. Rocha Jasienica
you are here: Główna Wydarzenia
Wydarzenia
dekret konsekracyjny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 31 sierpnia 2013 21:33

Zmieniony: sobota, 31 sierpnia 2013 21:37
 
konsekracja ołtarza PDF Drukuj Email
Wpisany przez proboszcz   
sobota, 31 sierpnia 2013 15:40

W piątek 16.08.2013r. ks. Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski dokonał konsekracji ołtarza w naszym kościele parafialnym. Uroczystości te zbiegły się z 130-rocznicą konsekracji naszego kościoła parafialnego i odpustem parafialnym Św. Rocha. Suma odpustowa na której odbyły się te uroczystości była odprawiona o godz. 11.30. Oprócz Ks. Bp. Ordynariusza w uroczystościach udział wzięli: Ks. Bp. Tadeusz Bronakowski i Ks. Bp. Tadeusz Zawistowski, oraz licznie zaproszeni kapłani /około 70/, siostry zakonne, parafianie i goście. Świątynia nie pomieściła tak licznie zgromadzonych wiernych. Tego dnia zostało poświęcone również nowe lektorium.  Lektorium i ołtarz zostały wykonane z granitu i marmuru. Projektantem i wykonawcą jest Jacek Spaulenok z Ostrowi Mazowieckiej i jego firma. Oni również wykonali posadzkę granitową na prezbiterium i w kaplicy Matki Bożej.
Liturgia konsekracji ołtarza jest bardzo rozbudowana. Całość uroczystości w kościele trwało około 2,5 godziny, ale jak stwierdzili sami parafianie na prezbiterium ciągle się coś działo i dlatego czas się nie dłużył. Nad sprawnym przebiegiem liturgii czuwał i wygłaszał komentarze do poszczególnych części Ks. Infułat Jan Sołowianiuk. Miała ona następujący przebieg:
1. Uroczystości rozpoczęły się procesja wejścia. Księża biskupi, kapłani i ministranci w szatach liturgicznych udali się z plebani w procesji do kościoła.
Następnie w imieniu parafian ks. Bp. Ordynariusza i pozostałych Biskupów powitał dyrektor S. P. W Jasienicy Edward Urbanowski i Wójt Gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek  Potem głos zabrał Proboszcz Parafii w Jasienicy Ks. Piotr Kapelański. Wspomniał o historii tego kościoła, o jego budowniczych, o tych co ten kościół remontowali i upiększali, o tym co zostało w nim w ostatnim czasie zrobione. Ks. Proboszcz powitał wszystkich znamienitych gości i swoich parafian.
2.  BŁOGOSŁAWIEŃSTWO WODY I POKROPIENIE - Ks. Bp.  idzie przez środek kościoła, kropiąc pobłogosławioną wodą lud, a wróciwszy do prezbiterium kropi ołtarz.
3. LITURGIA SŁOWA -  HOMILIA i WYZNANIE WIARY - W homilii ks. Bp. Ordynariusz  podkreślił znaczenie konsekracji ołtarza w życiu wspólnoty parafialnej oraz podziękował parafianom za wykonanie remontu tej świątyni, a przede wszystkim za wspaniałą współpracę wiernych z proboszczem , bo to tylko dzięki temu to wszystko się udało.
4. Podpisanie dokumentu o konsekracji ołtarza – dekret odczytał Ks. Infułat Tadeusz Śliwowski – Kanclerz Kurii. Podpisały go następujące osoby:
Ks. Bp. Janusz Stepnowski – Biskup Diecezjalny Łomżyński
Ks. Bp. Tadeusz Bronakowski – Biskup pomocniczy
Ks. Bp. Tadeusz Zawistowski – Biskup Senior
Ks. Infułat Jan Sołowianiuk – wikariusz Biskupi ds. duszpasterstwa ogólnego
Ks. Infułat Tadeusz Śliwowski – Kanclerz Kurii
Ks. prał. Jarosław Kotowski – Rektor WSD w Łomży
Ks. prał. Zbigniew Skuza – Vi-ce Rektor WSD w Łomży
Ks. prał. Zenon Jarząbek – Vi-ce oficjał Sądu Biskupiego
Ks. Prałat Jan Okuła - Dziekan Dekanatu Ostrów Maz. Wniebowzięcia NMP
Ks. Kan. Piotr Kapelański – aktualny proboszcz parafii Jasienica
O. Eugeniusz Różański OFM – kapłan pochodzący z parafii Jasienica
Ks. Rafał Figiel – wikariusz parafii w Jasienicy
Starosta Ostrowski Zbigniew Kamiński – tutejszy parafianin
Waldemar Brzostek - Wójt Gminy Ostrów Maz.
Tadeusz Jabłonka – Przewodniczący Rady Gminy Ostrów Maz. 
Jacek Spaulenok – główny wykonawca ołtarza
Waldemar Brzostek – kierownik prac związanych z remontem świątyni 
Włodzimierz Borys – stolarz, firma wykonała prace stolarskie 
Stefan Matys – sołtys wsi Kalinowo – przedstawiciel Rady Parafialnej.
Krystyna Kacpura – Sołtys wsi Jasienica.
5. W ołtarzu w specjalnej tulei zostały zamurowane relikwie pierwszych wieków chrześcijaństwa, dwie monety wybite w 2013r. na pamiątkę 150 r. Powstania Styczniowego, oraz dekret ks. Biskupa Ordynariusza mówiący o konsekracji tego ołtarza.
6. MODLITWA POŚWIĘCENIA I NAMASZCZENIA - Następuje śpiew Litanii do Wszystkich Świętych.
MODLITWA POŚWIĘCENIA i NAMASZCZENIE OŁTARZA - Biskup wylewa święte Krzyżmo na środek ołtarza i na jego cztery rogi. Może również namaścić całą mensę. Potem posługujący podają biskupowi naczynie do umycia rąk.
7. OKADZENIE OŁTARZA I KOŚCIOŁA - Na namaszczonym ołtarzu spala się kadzidło: ogień i woń kadzidła wyrażają to, co dokonuje się na ołtarzu, Ofiarę Chrystusa, która się tu uobecnia i wznosi do Boga jako wdzięczna woń. Okadzenie wnętrza kościoła oznacza, że stał się on domem modlitwy. Okadza się wreszcie wszystkich wiernych jako lud Boży tworzący świątynię Bożą, w której każdy jest duchowym ołtarzem. Po obrzędzie namaszczenia do biskupa podchodzą ministranci  niosący kociołek do spalenia kadzidła i kadzielnice. Biskup okadza ołtarz.
8. OŚWIETLENIE OŁTARZA I KOŚCIOŁA  - Diakon podchodzi do biskupa, który podaje mu zapaloną świecę. Diakon podchodzi do ołtarza i zapala świece przygotowane do sprawowania Eucharystii.
9. LITURGIA EUCHARYSTYCZNA - Niektórzy z wiernych przynoszą chleb, wino i wodę do sprawowania Najświętszej Ofiary. Diakoni i posługujący przygotowują te dary na ołtarzu jak zwykle do Mszy świętej. Procesja z darami była bardzo rozbudowana. Poszczególne wioski i wspólnoty oraz przedstawiciele władz samorządowych złożyli następujące dary ołtarza:  Jasienica  -  Puszka do udzielania Komunii Świętej, ampułki kryształowe, komże kapłańskie – 8 sztuk; Chorzy, których odwiedza ks. proboszcz w każdym miesiącu - Bursa do chorych z wyposażeniem; Starosta Ostrowski Zbigniew Kamiński i Proboszcz parafii ks. Piotr Kapelański - Monstrancja Neogotycka; Wójt Gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek - Gong trzydźwiękowy; Rodzice i dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii Św.- Figurę Św. Rocha; Kółko Różańcowe z Jasienicy - Figurę błog. Ks. Jerzego Popiełuszki; Króle Duże - Ornat złoty, i  alba; Kalinowo - Lichtarz ołtarzowy i 4 świece olejowe;
Króle Małe - Ornat czerwony i alba; Nieskórz - Ornat złoty haftowany i komplet ampułek; Daniłowo Parcel - Świecznik ołtarzowy i 2 świece olejowe; Kalinowo Parcel - stuły do koncelebry – 2 maryjne i 2 czerwone. Obrus ołtarzowy; Dąbrowa -  Naczynko, stojak do ręczniczka i komplet bielizny kielichowej;
Smolechy - Patena ministrancka i alba; Pęchratka Mała - Ornat złoty i alba; Kowalówka - Ornat czerwony i alba; Żachy Pawły - Hostiarka i welon naramienny  i  komplet bielizny kielichowej; Chmielewo - Dzwonek liturgiczny i naczyńka na oleje święte; Jasienica Parcel - komplet bielizny kielichowej i alba; Wspólnota intronizacji NSJ - Obraz Chrystusa Króla; Anonimowa parafianka – Obrus; Ofiary składane na tacę przeznaczone były tego dnia na dalsze remonty i upiększanie kościoła w Jasienicy
10. MODLITWA EUCHARYSTYCZNA, OBRZĘDY KOMUNI ŚWIĘTEJ MODLITWA PO KOMUNII
11. Podziękowanie w imieniu parafian złożyli Dyrektor S. P. w Kalinowie Adam Jabłonka z rodziną i ks. Proboszcz Piotr Kapelański.
12. Ks. Bp. Poprowadził procesję eucharystyczną dookoła kościoła i udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
W uroczystościach wzięli udział strażacy z OSP i poczty sztandarowe szkół i strażackie z terenu parafii. Uroczystości uświetnił swoim śpiewem chór parafialny.  
Uroczystości zakończyły się uroczystą procesją wyjścia z Kościoła na plebanię. 
Potem goście udali się na obiad odpustowy na salę gimnastyczną do miejscowego Gimnazjum.
„Czym się Panu odpłacę za tak hojne dary”.
W tym dla nas tak uroczystym dniu , pragniemy podziękować Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu za dar wspólnej modlitwy z okazji Uroczystości 130-lecia Konsekracji  naszej świątyni, odpustu parafialnego Św. Rocha i konsekracji nowego ołtarza.  Mając dwa nowe stoły: Stół Słowa i Stół Ciała Pańskiego, mamy nadzieję, że wszyscy, którzy tu się gromadzimy na modlitwę, będziemy obficie czerpać z tych dwóch stołów: przyjmując z wiarą Słowo Boże i przystępując do Komunii świętej.
Konsekracja ołtarza w naszym kościele wypadła w roku wiary. Ten ołtarz to wyraz naszej pogłębiającej się wiary. Ale w tym roku przypada również 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.

Zmieniony: poniedziałek, 02 września 2013 14:02
 
Patriotyczne śpiewanie listopadowe w Szkole w Kalinowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez adam   
sobota, 28 listopada 2009 00:29


Już po raz szósty 24 listopada "młodzi patrioci" ze szkół podstawowych i gimnazjów powiatu ostrowskiego mieli możliwość zaprezentowania swoich zdolności muzyczno-wokalnych na VI Gminnym Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej "Z Ojczystych nut..." w Kalinowie. Ma on na celu przypomnienie dzieciom i młodzieży pieśni, które śpiewano niegdyś w polskich domach, a dziś  czasami trochę zapomnianych. Ma też zachęcać wszystkich do wskrzeszania i kontynuowania tradycji wspólnego śpiewania w gronie rodzinnym i towarzyskim, aby rozwijać poczucie więzi rodzinnej i narodowej, a także przybliżać naszą piękną historię i ułatwiać jej zrozumienie. Zaprezentoawany repertuar miał charakter zarówno dokumentu epoki, czasem był obrazkiem rodzajowym, ale przede wszystkim wzruszającym swiadectwem epoki. Cieszy fakt, że co roku pojawiają się nowe piosenki, zarówno te starsze o charakterze historycznym, jak też współczesne, których wbrew pozorom, także jest dość dużo.Posłuchać można było zatem utworów dawnych, jak np. "Przybyli ułani", czy "Idzie żołnierz" po współczesne - np. "Przeznaczenie" z repertuaru A. Rosiewicza oraz "Mury" J. Kaczmarskiego.
Od początku, czyli od roku 2005 konkurs niezmiennie odbywa sie pod honorowym patronatem Wójta Gminy Ostrów Mazowiecka pana Waldemara Brzostka oraz z organizacyjną pomocą Proboszcza parafii pw. św. Rocha w Jasienicy ks. kan. Piotra Kapelańskiego.
W tym roku 28 uczestników konkursowych śpiewów przybyło do "kalinowskiej podstawówki" z 13 szkól podstawowych i 8 gimnazjów z 4 gmin (gminy i miasta Ostrów Mazowiecka, gminy Andrzejewo i Brok). Rywalizacja odbywała sie w trzech kategoriach wiekowych: klas 0-III - 9 uczestników, klas IV-VI - 11 uczestników i gimnazjów - 8 uczestników. Jury w składzie: ks. Kazimierz Ostrowski z Łomży - przewodniczący, pani Małgorzata Książek - inspektor ds. promocji gminy, ks. kan. Piotr Kapelański - proboszcz i pan Jacek Zaleski - organista z Jasienicy oceniało wykonawców pod względem wartości literackich i historycznych utworów, dostosowania tekstu i melodii do możliwości solistów, interpretację wokalną utworów oraz ogólny wyraz artystyczny.
Poziom prezentacji jak zwykle był bardzo wysoki i jury miało nie lada zadanie z wyłonieniem laureatów. Ostatecznie zostali nimi:
- w kategorii klas 0-III pierwsze miejsce zajęła Sandra Kuźma z PSP w Dudach w piosence "To nasza Ojczyzna" (opiekun p. Sabina Kruszewska), dwa drugie miejsca przyznano Wiktorii Bogdan z PSP w Dybkach "Polskie kwiaty" (opiekun Danuta Zawadzka) i Patrycji Mioduszewskiej z PSP w Kalinowie "Ojczyzna nasza" (opiekun p. Ewa Krupa), trzecie miejsce zajął Dominik Kruszewski z PSP w Ugniewie z piosenką "Przybyli ułani" (opiekun p. Karol Trentowski);
- w kategorii klas IV - VI laureatką pierwszego miejsca została Kamila Drząszcz z PSP w Starym Lubiejewie spiewając utwór 'Mury" (opiekun - p. Hanna Szabłowska), drugie miejsce zajęła Agnieszka Krupa z PSP w Kalinowie w piosence "Ballada o Ojczyźnie" (opiekun p. Beata Dąbkowska), a trzecie Karolina Chrostowska z Nowej Osuchowej "Nasza najpiękniejsza" (opiekun Martyna Łuczkowska), Marta Bauer z PSP w Ugniewie "Rozkwitały pąki białych róż" (opiekun p. Karol Trentowski) i Angelika Wachowska z ZSP w Jelonkach w piosence "Warszawo ma" (opiekun p. Maria Jankowska), wyróżnienie przyznano Sebastianowi Krześniakowi z Broku (opiekun p. Adam Krześniak);
- w kategorii gimnazjów pierwsze miejsca wyśpiewały Agnieszka Jabłonowska z PG w Andrzejewie "Przeznaczenie" (opiekun p. Jolanta Andryszkiewicz) i Kamila Sobotka z PG Nr 3 w Ostrowi Mazowieckiej "Biały krzyż" (opiekun Remigiusz Danelczyk), drugie miejsce zajęli Anna Joachimczyk z PG w Jasienicy "Mury" (opiekun p. Katarzyna Krasuska) i Sebastian Brejnak z PG Nr 2 w  Ostrowi Mazowieckiej w utworze "Idzie żołnierz" (opiekun p. Uliana Kikoła), a trzecie miejsce przyznano Sarze Krześniak z PG w Broku "Wracają tu" (opiekun p. Adam Krześniak).
Po zakończeniu przesłuchań, w trakcie obrad komisji, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie prezentowali montaż słowno-muzyczny o treściach patriotycznych „Piękna nasza Polska cała” przygotowany pod kierunkiem p. Beaty Dąbkowskiej i p. Ewy Krupy.
Wyniki konkursu ogłosił  i podsumował rzeczowo  przewodniczący jury ks. Kazimierz Ostrowski  i wraz z ks. kan. Piotrem Kapelańskim oraz dyrektorem szkoły Adamem Jabłonką wręczyli statuetki, dyplomy i nagrody w postaci płyt z repertuarem patriotycznym ufundowane przez Wójta Gminy, Radę Rodziców oraz radnych gminy p. Elżbietę Grabowską i Mariana Kacprzaka.
Na zakończenie wszyscy w miłej atmosferze spotkali się na poczęstunku przygotowanym przez nauczycieli i rodziców. Dyrektor szkoły  pogratulował zwycięzcom, podziękował wszystkim opiekunom i uczestnikom oraz zaprosił  do udziału w przyszłorocznym "listopadowym, patriotycznym śpiewaniu".

Jabłonka A.

Agnieszka Jabłonowska z PG w Andrzejewie - I miejsce w kategorii gimnazjum



Kamila Sobotka z PG nr 3 w Ostrowi Mazowieckiej - I miejsce w kategorii gimnazjum


 

 

Kamila Drząszcz z PSP w Starym Lubiejewie - I miejsce w kategorii szkół podstawowych.


 

Dominik Kruszewski z PSP w Ugniewie - wyróżnienie w kategorii klas 0-3.


Laureaci z klas 0-3


Laureaci z klas 4-6


Laureaci z gimnazjum


Przewodniczący jury - ks. Kazimierz Ostrowski - prezentuje wyniki.

Zmieniony: niedziela, 03 stycznia 2010 07:11