Parafia pw. św. Rocha Jasienica
ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI 2010 PDF Drukuj Email
sobota, 02 stycznia 2010 09:14

ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI 2010

1. W imię Boże rozpoczynamy Nowy Rok Pański 2010. U jego początku czcimy świętą Bożą Rodzicielkę. Od zarania Kościoła istnieje w nim wiara w błogosławione skutki powierzenia Matce Bożej i tych codziennych, i najważniejszych spraw. Złóżmy zatem dziś Matce Najświętszej wszystkie nasze dobre zamiary, prosząc Ją o nieustanną opiekę. Dziś także obchodzimy Światowy Dzień Pokoju. Prośmy Boga, by uczynił z nas narzędzia swojego pokoju i w Nowym Roku Pańskim stańmy się „pokój czyniącymi. Za publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź” można również uzyskać odpust zupełny. Msze Św. tak jak w każdą niedzielę: 9.00, 11.30 i 16.00. Jest to również I piątek miesiąca. Litania do Serca Pana Jezusa po Mszy Św. o godz. 9.00.    Życzę wszystkim Parafianom, miłym gościom i wszystkim moim współpracownikom aby nadchodzący rok przyniósł spełnienie choć części marzeń!!! Aby był lepszy od minionego roku!!!  Aby Jezus Chrystus był zawsze obecny w naszym życiu i błogosławił nam we wszystkich naszych poczynaniach i planach, a przede wszystkim aby błogosławił nam w tych naszych pracach parafialnych. Szczęść Boże i wszystkiego dobrego i zdrowia w Nowym 2010r.

2. Jutro w sobotę 2 stycznia o godz. 19.00. spotkanie opłatkowe Rady Parafialnej. Serdecznie wszystkich radnych zapraszam na plebanię.

3. W najbliższą niedzielę po Mszy Św. o godz. 9.00. Jasełka w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jasienicy. Serdecznie zapraszamy.

4. Wizytę duszpasterską zwaną kolędą rozpoczniemy dopiero od 7 stycznia.

5. Dzisiejszy dzień to okazja do pewnych podsumowań i podliczeń. Nasza Parafia liczy wiernych 3060  Rodzin 745 ; Zmarłych 49  Chrztów – 25  I Komunia 35,  Małżeństw 32 Rozdanych Komunii Świętych około 60000 Ministrantów około 40   Scholka w porywach do 25 osób Kółka Różańcowe ponad 20 w tym 3 małżeństw i 1 dziecięco młodzieżowe, około 42 osoby starsze i chore są odwiedzane przez kapłana z komunią Świętą co miesiąc, a przed Świętami 63 osoby.
Najważniejsze wydarzenia:
- Misje Parafialne i Rekolekcje Adwentowe. Msze z okazji odpustów, rekolekcji, rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego,  rocznica nadania imienia szkole w Kalinowie i Gimnazjum, Dożynki Parafialne i wiele innych uroczystości. Mieliśmy jak zwykle radości i smutki. Niestety, mimo tego że parafia wpłaciła pieniądze komornikowi za eksmisję rodziny Przepióra z budynku parafialnego, jeszcze do tej pory pan komornik tego nie uczynił. Nie znane nam są przyczyny takiego postępowania.  W ubiegłym roku sprzedano działke parafialną z Domem Katolickim”. za cenę 287000 zł. Dochód przeznaczony został na prace remontowe w naszej parafii. Założono stronę internetową parafii. Nasz ks. Wikariusz został dyplomowanym nauczycielem religii.
Inwestycje parafialne
- zrobienie 4 konfesjonałów, odnowienie stacji drogi krzyżowej, założenie sterowania i elektrycznego napędu do dzwonów, dodatkowe oświetlenie na prezbiterium, renowacja 3 feletronów procesyjnych, na plebanii zrobiono łazienkę w piwnicy, zakupiono nowe meble do zakrystii, pomalowano przęsła metalowe wokół plebanii, pomalowano dach na kościele, wyremontowano zakrystię, wymieniono tynki w nawach bocznych i w kaplicy Matki Bożej, zakupiono już 8 obrazów do upiększenia nawy głównej naszego kościoła, rozpoczęto budowę garażu i łazienki dla ludzi uczestniczących w nabożeństwach. Ogólnie wydatków w parafii było na sumę 337863 – na inwestycje i bieżące utrzymanie i funkcjonowanie parafii. Dochód parafii w 2009r. wynosił 572529. Podsumowując w kasie parafialnej jest obecnie 234666zł.  Są to pieniądze na dokończenie rozpoczętych inwestycji – zakończenie wymiany tynków i malowania wnętrza kościoła, na obrazy olejne do nawy głównej i prezbiterium kościoła, zakończenie budowy garażu i łazienki dla ludzi, ułożenie kostki polbrukowej na podwórku przy plebanii, zieleń wokół plebanii. W tym roku planuję również posunąć administracyjnie sprawę powiększenia cmentarza, zrobienie ram neogotyckich do obrazów, 1 neogotyckiego konfesjonału – taki jak ja w nim spowiadam i rozpoczęcie dorabianie ławek do kościoła, oraz sprowadzenie wody deszczowej z dachu kościoła – zrobienie studzienek chłonnych.
W 2009r. nasza parafia otrzymała dotację  z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w wysokości 12000 zł; z MSWiA – Fundusz Kościelny /20000zł/ to na malowanie dachu kościoła, Z Banku Spółdzielczego w Ostrów Maz. na wymianę tynków w kaplicy Matki Bożej /5000zł/ i z Urzędu Gminy Ostrów Mazowiecka na wymianę tynków i malowanie zakrystii /10000 zł/. ogólnie spoza parafii pozyskałem sumę 47000 zł. Dodatkowo Starostwo Powiatowe na czele z Panem Starostą ułożyło chodniki w centrum Jasienicy przy drodze powiatowej – te chodniki pojawiły się również przy kościele.  Ogólnie jak widzimy tych prac było sporo, ale i sponsorów też nie brakowało.

6. U ministrantów przy wyjściu z kościoła można kupić Kalendarze ścienne po 8 zł. Prasa katolicka wyłożona jest na stoliku przy wyjściu z kościoła. Ofiarę za prasę wrzucamy do skarbonki.

7. W miesiącu styczniu jest odprawiana Msza Św. Gregoriańska za + Wacława Nowaka

Zmieniony: niedziela, 03 stycznia 2010 06:39