Parafia pw. św. Rocha Jasienica
you are here: Główna Wydarzenia Patriotyczne śpiewanie listopadowe w Szkole w Kalinowie
Patriotyczne śpiewanie listopadowe w Szkole w Kalinowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez adam   
sobota, 28 listopada 2009 00:29


Już po raz szósty 24 listopada "młodzi patrioci" ze szkół podstawowych i gimnazjów powiatu ostrowskiego mieli możliwość zaprezentowania swoich zdolności muzyczno-wokalnych na VI Gminnym Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej "Z Ojczystych nut..." w Kalinowie. Ma on na celu przypomnienie dzieciom i młodzieży pieśni, które śpiewano niegdyś w polskich domach, a dziś  czasami trochę zapomnianych. Ma też zachęcać wszystkich do wskrzeszania i kontynuowania tradycji wspólnego śpiewania w gronie rodzinnym i towarzyskim, aby rozwijać poczucie więzi rodzinnej i narodowej, a także przybliżać naszą piękną historię i ułatwiać jej zrozumienie. Zaprezentoawany repertuar miał charakter zarówno dokumentu epoki, czasem był obrazkiem rodzajowym, ale przede wszystkim wzruszającym swiadectwem epoki. Cieszy fakt, że co roku pojawiają się nowe piosenki, zarówno te starsze o charakterze historycznym, jak też współczesne, których wbrew pozorom, także jest dość dużo.Posłuchać można było zatem utworów dawnych, jak np. "Przybyli ułani", czy "Idzie żołnierz" po współczesne - np. "Przeznaczenie" z repertuaru A. Rosiewicza oraz "Mury" J. Kaczmarskiego.
Od początku, czyli od roku 2005 konkurs niezmiennie odbywa sie pod honorowym patronatem Wójta Gminy Ostrów Mazowiecka pana Waldemara Brzostka oraz z organizacyjną pomocą Proboszcza parafii pw. św. Rocha w Jasienicy ks. kan. Piotra Kapelańskiego.
W tym roku 28 uczestników konkursowych śpiewów przybyło do "kalinowskiej podstawówki" z 13 szkól podstawowych i 8 gimnazjów z 4 gmin (gminy i miasta Ostrów Mazowiecka, gminy Andrzejewo i Brok). Rywalizacja odbywała sie w trzech kategoriach wiekowych: klas 0-III - 9 uczestników, klas IV-VI - 11 uczestników i gimnazjów - 8 uczestników. Jury w składzie: ks. Kazimierz Ostrowski z Łomży - przewodniczący, pani Małgorzata Książek - inspektor ds. promocji gminy, ks. kan. Piotr Kapelański - proboszcz i pan Jacek Zaleski - organista z Jasienicy oceniało wykonawców pod względem wartości literackich i historycznych utworów, dostosowania tekstu i melodii do możliwości solistów, interpretację wokalną utworów oraz ogólny wyraz artystyczny.
Poziom prezentacji jak zwykle był bardzo wysoki i jury miało nie lada zadanie z wyłonieniem laureatów. Ostatecznie zostali nimi:
- w kategorii klas 0-III pierwsze miejsce zajęła Sandra Kuźma z PSP w Dudach w piosence "To nasza Ojczyzna" (opiekun p. Sabina Kruszewska), dwa drugie miejsca przyznano Wiktorii Bogdan z PSP w Dybkach "Polskie kwiaty" (opiekun Danuta Zawadzka) i Patrycji Mioduszewskiej z PSP w Kalinowie "Ojczyzna nasza" (opiekun p. Ewa Krupa), trzecie miejsce zajął Dominik Kruszewski z PSP w Ugniewie z piosenką "Przybyli ułani" (opiekun p. Karol Trentowski);
- w kategorii klas IV - VI laureatką pierwszego miejsca została Kamila Drząszcz z PSP w Starym Lubiejewie spiewając utwór 'Mury" (opiekun - p. Hanna Szabłowska), drugie miejsce zajęła Agnieszka Krupa z PSP w Kalinowie w piosence "Ballada o Ojczyźnie" (opiekun p. Beata Dąbkowska), a trzecie Karolina Chrostowska z Nowej Osuchowej "Nasza najpiękniejsza" (opiekun Martyna Łuczkowska), Marta Bauer z PSP w Ugniewie "Rozkwitały pąki białych róż" (opiekun p. Karol Trentowski) i Angelika Wachowska z ZSP w Jelonkach w piosence "Warszawo ma" (opiekun p. Maria Jankowska), wyróżnienie przyznano Sebastianowi Krześniakowi z Broku (opiekun p. Adam Krześniak);
- w kategorii gimnazjów pierwsze miejsca wyśpiewały Agnieszka Jabłonowska z PG w Andrzejewie "Przeznaczenie" (opiekun p. Jolanta Andryszkiewicz) i Kamila Sobotka z PG Nr 3 w Ostrowi Mazowieckiej "Biały krzyż" (opiekun Remigiusz Danelczyk), drugie miejsce zajęli Anna Joachimczyk z PG w Jasienicy "Mury" (opiekun p. Katarzyna Krasuska) i Sebastian Brejnak z PG Nr 2 w  Ostrowi Mazowieckiej w utworze "Idzie żołnierz" (opiekun p. Uliana Kikoła), a trzecie miejsce przyznano Sarze Krześniak z PG w Broku "Wracają tu" (opiekun p. Adam Krześniak).
Po zakończeniu przesłuchań, w trakcie obrad komisji, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie prezentowali montaż słowno-muzyczny o treściach patriotycznych „Piękna nasza Polska cała” przygotowany pod kierunkiem p. Beaty Dąbkowskiej i p. Ewy Krupy.
Wyniki konkursu ogłosił  i podsumował rzeczowo  przewodniczący jury ks. Kazimierz Ostrowski  i wraz z ks. kan. Piotrem Kapelańskim oraz dyrektorem szkoły Adamem Jabłonką wręczyli statuetki, dyplomy i nagrody w postaci płyt z repertuarem patriotycznym ufundowane przez Wójta Gminy, Radę Rodziców oraz radnych gminy p. Elżbietę Grabowską i Mariana Kacprzaka.
Na zakończenie wszyscy w miłej atmosferze spotkali się na poczęstunku przygotowanym przez nauczycieli i rodziców. Dyrektor szkoły  pogratulował zwycięzcom, podziękował wszystkim opiekunom i uczestnikom oraz zaprosił  do udziału w przyszłorocznym "listopadowym, patriotycznym śpiewaniu".

Jabłonka A.

Agnieszka Jabłonowska z PG w Andrzejewie - I miejsce w kategorii gimnazjumKamila Sobotka z PG nr 3 w Ostrowi Mazowieckiej - I miejsce w kategorii gimnazjum


 

 

Kamila Drząszcz z PSP w Starym Lubiejewie - I miejsce w kategorii szkół podstawowych.


 

Dominik Kruszewski z PSP w Ugniewie - wyróżnienie w kategorii klas 0-3.


Laureaci z klas 0-3


Laureaci z klas 4-6


Laureaci z gimnazjum


Przewodniczący jury - ks. Kazimierz Ostrowski - prezentuje wyniki.

Zmieniony: niedziela, 03 stycznia 2010 07:11