NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 2018

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ    25 marca 2018
          1. Przesłanie Niedzieli Palmowej, czyli niedzieli Męki Pańskiej, można streścić w dwóch słowach: hosanna i ukrzyżuj Go! Ukazują one postawę ludzi wobec Chrystusa. Najpierw oddają Mu hołd, a potem pragną Jego śmierci. Rozpoczynając Wielki Tydzień, starajmy się nie pozostawać obojętni na wydarzenia, które będziemy na nowo przeżywali i uobecniali w liturgii. Dziś ostatnia niedziela miesiąca. Ofiary składane na tacę przeznaczone są na remont parkanu cmentarza grzebalnego, a ofiary składane do puszek przy wyjściu z kościoła przeznaczone są na kwiaty do grobu Pana Jezusa.
          2. Od czwartkowego wieczoru rozpoczyna się obchód Triduum Paschalnego. Zapraszamy na Mszę Wieczerzy Pańskiej – pamiątkę Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa – o godz. 18.00.  Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Adoracja prowadzona przez Wspólnotę dla Intronizacji Serca Pana Jezusa potrwa do godz. 20.30. Adorację wznowimy w Wielki Piątek o godz. 9.00. , aż do rozpoczęcia liturgii Męki Pańskiej. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.

          3. W Wielki Piątek – w dzień męki i śmierci Zbawiciela na krzyżu – o godz. 16.00.  będziemy sprawowali liturgię Męki Pańskiej z uczczeniem krzyża i Komunią św. Zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do rozpoczęcia 60. roku życia nie mają dyspensy. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Ofiary składane przy adoracji Krzyża przeznaczone są na Grób Pański w Jerozolimie. O godz. 21.00. rozpocznie się Droga Krzyżowa ulicami Jasienicy. Zapraszam wszystkich parafian i strażaków w mundurach do jak najliczniejszego uczestnictwa w tym nabożeństwie. Na drogę Krzyżową zabieramy ze sobą świece. Adorację w Grobie Pańskim w Wielki piątek do zakończenia Drogi Krzyżowej, a w Wielką Sobotę od godz. 8.00. do godz. 22.00. Serdecznie zapraszamy.
         4. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych. Poświęcenie pokarmów w wioskach od godziny 9.00. 1 ksiądz rozpocznie od Smolech – u sołtysa, Nieskórz Nit. 109-Zadrożny, Nieskórz – remiza, Daniłowo Parcel 11- p. Malec, Żachy Pawły 37 – Najgrodzki, Chmielewo Remiza   a 2 od Kalinowa – remiza, Króle Duże – remiza, Króle Małe – Kępisty Nr 18. Pęchratka Mała – budynek Szkoły, Kowalówka – remiza, Dąbrowa – budynek Szkoły. Ofiary składane przy poświęceniu pokarmów przeznaczone są na utrzymanie księży. Poświęcenie pokarmów w kościele o godz. 12.00. Wodę święconą będzie można zaczerpnąć z naczynia ustawionego przed wejściem do kościoła. . Uroczystości Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 19.00. od poświęcenia ognia i zapalenia świecy paschalnej przed kościołem. Podczas liturgii odnowimy przyrzeczenia chrzcielne i z radością ogłosimy zmartwychwstanie Pana Jezusa. Przynosimy ze sobą świece. Ofiary składane na tacę będą przeznaczone na wymianę tynków na parkanie naszego cmentarza grzebalnego.
          5. W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego adoracja w Grobie Pańskim od godz. 4.00. do procesji rezurekcyjnej. Procesja i Msza Święta Rezurekcyjna o godz. 6.00. Zapraszamy całą asystę procesyjną, młodzież, dzieci, szczególnie dziewczęta do sypania kwiatków, niesienia poduszeczek, różańca i feretronów. Zapraszam również druhów strażaków w mundurach galowych. Następne Msze Św. o godz. 10.00. i o 12.00. – chrzty. W I dzień Świąt Wielkanocy ofiary składane na tacę będą przeznaczone na wymianę tynków na parkanie naszego cmentarza grzebalnego.  W II dzień świąt Msze Św. o godz. 9.00. 10.30. i o 12.00. Ofiary składane na tacę będą przeznaczone na KUL i nauczanie katolickie.  W I i w II  dzień świąt nie będzie Mszy Św. o godz. 17.00. Chrzty w I dzień Świąt Wielkanocy na Mszy Św. o godz. 11.30. Jeżeli ktoś chce ochrzcić dziecko w święta zgłasza w tym tygodniu i sporządza akt chrztu.
          6. Strażaków prosimy o zaciągnięcie warty przy Bożym Grobie w następującym porządku:   Chmielewo - Wielki Piątek od 17.30. do 22.00; Jasienica Wielka Sobota od 8.00. do 10.00.; Kalinowo - Wielka Sobota od 11.00. do 14.00.; Nieskórz -  Wielka Sobota od 14.00. do 17.00.;Króle Duże - Wielka Sobota od 17.00. do 19.00. i od 20.30. do 22.00; Kowalówka – Niedziela Zmartwychwstania od 4.00. do 6.00.
          7. Zachęcamy do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń.
          8. Od Wielkiego Piątku rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego.
          9. Tylko z oczyszczonym sercem można w pełni przeżywać pamiątkę zbawczych tajemnic: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, dlatego zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty. Spowiadać będziemy codziennie w wielkim tygodniu 30 minut przed nabożeństwami.
          10.  W tym roku ze względu na Wielki Tydzień uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia został przeniesiony na 9 kwietnia.
          11. Dzieci, które otrzymały skarbonki „Caritas” na jałmużnę wielkopostną przynoszą je do kościoła w czasie Wielkiego Tygodnia s Święta Wielkanocne i w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
          12. Prasa Katolicka wyłożona jest na stoliku przy wyjściu z kościoła. Ofiarę za prasę wrzucamy do skarbony.  Na tym stoliku wyłożone są również foldery o misjach franciszkańskich, których koordynatorem z ramienia franciszkanów jest o. Eugeniusz.
          13. Sakrament Małżeństwa mają zamiar zawrzeć następujące osoby:   Grzegorz Borowy kaw z parafii naszej i Adriana Janczewska panna z parafii Andrzejewo zap.1. Kto by wiedział o przeszkodach zachodzących między tymi osobami proszony jest o zgłoszenie tego faktu w kancelarii parafialnej.

          14. Msze Św. i Nabożeństwa w tym tygodniu.
            Poniedziałek
godzina 7.00. + Stanisława i Teresę Dębków - Msza Św. Gregoriańska
godzina 7.00. + Józefa i Irenę Kuleszów Helenę i Juliana Kuleszów, z okazji imienin.   
godzina 7.25. + Józefa Świerżyńskiego w 6 r. śm. i za + z c. r. Świerżyńskich i Symonów.  
godzina 7.25. + Mariannę i Henryka Rutkowskich i Hannę Godlewską.  
           Wtorek      
godzina 7.00. + Stanisława i Teresę Dębków - Msza Św. Gregoriańska
godzina 7.00. + Edwarda Wróbel w 17 r. śm. + Mariannę Szczęsną.
godzina 7.25. + Jana Suskiego od brata Edwarda Żacha z rodziną.    
godzina 7.25. + Jana Suskiego od córki Elżbiety z rodziną.  
            Środa      
godzina 7.00. + Stanisława i Teresę Dębków - Msza Św. Gregoriańska
godzina 7.00. + Bożena Gero od córki Moniki i wnuczka Filipa  
godzina 7.25. + Jana Jastrzębskiego od r. Skoniecznych i Kosów.
              Wielki Czwartek
godzina 18.00.  + Stanisława i Teresę Dębków - Msza Św. Gregoriańska
godzina 18.00. O zdrowie, błogosławieństwo Boże i potrzebne łaski dla Kapłanów posługujących i pochodzących z naszej parafii – od parafianina.
             Wielki Piątek
godzina 16.00. - Nabożeństwo Adoracji Krzyża
godzina 21.00.  – Droga Krzyżowa
            Wielka Sobota  
godzina 19.00. Wigilia Paschalna + Jadwigę Wardaszka od syna Ryszarda z rodziną.   
            Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego       
godzina 6.00. za parafian
godzina 6.00.  Msza Św. wynagradzająca N.S.J. i Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy nasze i całego świata oraz o rozwój dzieła intronizacji  Serca Pana Jezusa w naszej ojczyźnie
godzina 10.00. + Ryszarda Tyl i za rodziców z obojga stron, + z c. r. Tylów i Fiedorów. 

godzina 10.00. + Bronisławę i Antoniego Jabłonków.
godzina 12.00. + Natalię Baranowską w 7 r. śm. + Wacława Baranowskiego i za rodziców z obojga stron.
godzina 12.00. + Cecylię Sergiej – początek Mszy Św. Gregoriańskiej.    
            Poniedziałek Wielkanocny.
godzina 9.00. + Romana w 11 r. śm. i Eugeniusza Rzamków i za + z c. r. Rzamków.            
godzina 9.00.  + Leokadię i Stanisława Siłko.   
godzina 10.30. + Ewę Równą.    
godzina 10.30. + Mieczysława Algrzyma w 14 r. śm. + Antoniego i Bronisławę Kępistych, Stanisława i Stanisławę Brzózków.   
godzina 12.00. + Adama Tyszkę    
godzina 12.00. + Cecylię Sergiej – Msza Św. Gregoriańska