ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI 2018

ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI    1 stycznia 2018
          1. Rozpoczęliśmy pod opieką Świętej Bożej Rodzicielki Maryi nowy rok Pański 2018. Prosimy o Boże błogosławieństwo na każdy dzień i życzymy sobie wzajemnie, abyśmy w nadchodzącym roku w zdrowiu, pokoju i radości wzrastali w Bożej łasce i wzajemnie sobie pomagając, dzielili się darem miłości.
          2. Świadomi okrucieństwa, jakie niesie każda wojna, modlimy się dzisiaj z całym Kościołem pod przewodnictwem Ojca Świętego o dar pokoju na świecie.

3. Przypominamy, że w tym tygodniu przypada pierwszy piątek i sobota miesiąca.
          4. W sobotę, w święto Trzech Króli, czyli w uroczystość Objawienia Pańskiego, Msze Święte będą sprawowane o godz. 9.00. 11.30. i o 16.00.  Podczas Mszy Św. o godz. 9.00. pobłogosławimy kadzidło i kredę do oznaczenia drzwi naszych mieszkań. Niech to oznaczenie drzwi będzie wyznaniem wiary w Jezusa naszego Zbawiciela. Poświęconą kredę będzie rozprowadzał pan kościelny Witold przy wyjściu z kościoła. Składając ofiarę za kredę wyrażamy mu wdzięczność za pracę na rzecz naszej parafialnej świątyni.  Jest to również  pierwsza sobota miesiąca chcemy uczcić Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny. Zapraszamy także do licznego udziału w spektaklu „Początek” opowiadającego historię Bożego Narodzenia.
          5. Dzisiaj, w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, kończy się oktawa Bożego Narodzenia. Pod Jej opieką wchodzimy w Nowy Rok Pański 2018. Jest to okazja do podsumowania ubiegłego roku. Nasza Parafia liczy 2821 wiernych w 710 rodzinach; Zmarłych 58  Chrztów – 26 , I Komunia 30 , Małżeństw 22  Rozdanych Komunii Świętych – około 60000  Ministrantów około 50, Chór parafialny około 20 osób, Kółka Różańcowe 20 w tym 3 małżeństw, 50 osób chorych i starszych  jest odwiedzanych przez kapłana z Komunią Świętą co miesiąc, a przed Świętami ponad 66 osób. Niestety jak słyszymy nasza parafia powoli wymiera. Co roku jest nasz coraz mniej.
Najważniejsze prace inwestycyjne i wszelkie wydatki w roku 2017r. przedstawiały się następująco:
Rachunki do Multimedia za cały rok    1200
Monitoring  do „KONSALNET”             1200
Energia elektryczna                          5000
Podatki do Gminy                             1300
Polbruk na alejkach cmentarnych     81000
Malowanie ścian w kościele                5500
Tynkowanie parkanu                        7000
Komunikanty i hostie, wino mszalne  2000
śmieci z cmentarza                        15000
Dekoracje, kwiaty do kościoła          3800
Tace na WSD w Łomży                   11000
Na Caritas _ zbiórki charytatywne   11000
Różne opłaty w ŁKD    37000
Opłaty związane z funkcjonowaniem parafii, plebanii i kościoła    30000
Olej opałowy do ogrzewania kościoła    4500
Opłata za wodę     2000
Dopłata za obróbki blacharskie    5000
Frezowanie 9 karp na cmentarzu    3500
Pomniki dla ks. i sióstr zakonnych    8000
Sprzątnięcie kościoła z wysięgnika     3000
Były prowadzone prace związane z inwentaryzacją cmentarza grzebalnego, wymiana tynków na parkanie wokół cmentarza grzebalnego, ułożenie chodników z kostki polbrukowej na kilku alejach na cmentarzu grzebalnym, malowanie ścian w kościele. Można powiedzieć że w tym roku plany inwestycyjne skupiły się na cmentarzu grzebalnym
Ogólnie wydatki w parafii to suma około 238182 242000 zł. Trzeba jeszcze zapłacić 10000 zł za kostkę  na alejkach cmentarza. Całkowity budżet parafii to suma 244748zł. Są to ofiary złożone przez wiernych z parafii, gości, którzy odwiedzają naszą parafię i prywatnych sponsorów spoza naszej parafii.  Po podliczeniu kasy parafialnej z tego roku zostało nam 6566 zł. Plany inwestycyjne na 2018r. dalej dotyczyć będą cmentarza grzebalnego – dalsza wymiana tynków na parkanie, poprawienie fug po zewnętrznej stronie parkanu, uporządkowanie skarp wokół ogrodzenia przy kościele, prowadzenie prac związanych z inwentaryzacją cmentarza grzebalnego. Ofiary składane przy kolędzie na kościół będą przeznaczone na te cele. Będziemy też starać się o odpowiednie pozwolenia na rozbudowę cmentarza. W tym roku po Wielkanocy będzie jeszcze jedna zbiórka po domach na alejki i na remont parkanu na cmentarzu.
          8. U progu nowego 2018 roku jeszcze bardziej otwórzmy się na Bożą miłość, aby mogła napełnić nasze domy, nasze rodziny i stać się w nas źródłem życia Bożego, z którego będą czerpać inni. W ten sposób stwarzamy szansę spełnienia się naszych najlepszych życzeń, aby budując dom naszej rodziny, naszej wspólnoty parafialnej i naszej Ojczyzny, promieniować Bożym szczęściem, niezależnie od tego, co posiadamy i jaką drogą Pan Bóg nas prowadzi. Niech ten kolejny, rozpoczynający się rok Pański dla nas wszystkich, dla naszych rodzin, dla naszej wspólnoty parafialnej i dla naszej Ojczyzny będzie czasem prawdziwie błogosławionym.