Środa Popielcowa 2017

ŚRODA POPIELCOWA                 1 marca 2017

1. Dziś rozpoczynamy święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte o godz. 8.00. 11.30. i o 17.00. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Cały Wielki Post jest wezwaniem do odwrócenia się od siebie samego po to, aby skierować się ku Panu Bogu.

2. W głębszym przeżywaniu Wielkiego Postu pomogą nam nabożeństwa wielkopostne. W każdy piątek w naszym kościele o godz. 16.30. będziemy szli za Chrystusem Jego drogą krzyżową, a w niedziele po sumie będziemy rozpamiętywali Jego mękę podczas gorzkich żali. Nie żałujmy czasu i odwagi, aby w zlaicyzowanym dziś świecie pokazać, że mocno trwamy przy Chrystusowym krzyżu – znaku zbawienia. Ofiary składane na tacę na Drodze Krzyżowej będą przeznaczone na kwiaty do grobu Pana Jezusa.

3. Dziś rozpoczynamy też kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony jeszcze intensywniejszą współpracą z Panem Bogiem, który jest źródłem wszelkiego dobra i „daje nam siłę zaczynania od nowa”. Już od dziś potraktujmy bardzo poważnie wymóg prawa kościelnego, który nakłada na nas w tym czasie obowiązek spowiedzi wielkanocnej.

4. Z większą odwagą i radykalniej otwórzmy się na wielkopostną akcję trzeźwości. Przeżywamy 50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, a wszelkie wyrzeczenia łatwiej podejmujemy w rozpoczynającym się pokutnym okresie. Może warto rozszerzyć tę akcję na cały Wielki Post. Niech wśród nas nie będzie już osób i rodzin, które cierpią z powodu nałogu pijaństwa, nikotynizmu i narkomanii. Będąc blisko Pana Boga, zawsze jesteśmy silniejsi.

5. Pamiętajmy, że w okresie Wielkiego Postu możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie kary doczesnej za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a przez nas nienaprawione. Warunkiem uzyskania odpustu jest wzbudzenie właściwej intencji, stan łaski uświęcającej, wyrzeczenie się przywiązania do grzechu, nawet najlżejszego, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego. Odpust zupełny można uzyskać w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego, oraz za udział w nabożeństwie drogi krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w gorzkich żalach.

6. Dziś w Środę Popielcową przypada również święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ten sposób przywołujemy zasługi wielu oddanych Polaków, skupionych w organizacjach i grupach niepodległościowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny.

7. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Pierwszy piątek to dzień Komunii Świętej wynagradzającej za grzechy osobiste i całego świata. Chrystusa Eucharystycznego możemy przyjąć tylko czystym sercem, dlatego w naszym kościele okazja do pierwszopiątkowej spowiedzi św. od godz. 6.45. i wieczorem od godz. 16.15. W pierwszą sobotę prośmy Matkę Najświętszą o opiekę nad naszymi rodzinami. Nabożeństwa o godz. 7.00. i o 20.00.

8. W sobotę, 4 marca, w liturgii czcimy św. Kazimierza, polskiego królewicza, który swym bogobojnym życiem udowodnił, że władza wcale nie musi być okazją do nadużyć, korupcji ani rywalizacją w gromadzeniu doczesnego bogactwa.

9. Odwiedziny chorych jutro w czwartek: Smolechy, Nieskórz, Daniłowo Parce, Żachy Pawły, Chmielewo, Dąbrowa, Jasienica, i w piątek Kalinowo Parcel, Kalinowo, Króle Duże, Pęchratka Mała, Króle Małe.