NARODZENIE PAŃSKIE 25 grudnia 2013

NARODZENIE PAŃSKIE    25 grudnia 2013
Życzenia Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego na Boże Narodzenie 2013
Umiłowani Bracia i Siostry,  W świętą Noc Bożego Narodzenia, odwieczne Słowo Boga zamieszkało między nami. Jezus Chrystus, Syn Boży, przyjął ludzkie ciało i narodził się w rodzinie Maryi i Józefa. Tę zbawienną rzeczywistość przeżywamy dziś ze szczególną radością, dziękując Bogu za uświęcenie ludzkiej rodziny. Jednocześnie dostrzegamy, że niektóre osoby czy środowiska próbują osłabić, a nawet atakować i niszczyć instytucję małżeństwa i rodziny. Dlatego szeroko otwieramy drzwi naszych domów, mieszkań i serc i prosimy Nowonarodzone Dziecię, aby wniosło do nich miłość, wiarę i nadzieję. Niech wypełnia je radością Ewangelii, która „wyzwala od grzechu, od smutku, od wewnętrznej pustki, od izolacji. (…) Bowiem z Jezusem Chrystusem rodzi się zawsze i odradza radość.” – jak poucza nas w adhortacji Evangelii gaudium Papież Franciszek.  O dar spotkania z Chrystusem, które przemieniać będzie nasze serca także w Nowym Roku, Dobrego Boga proszę i tego Wam – Umiłowani Diecezjanie – oraz Waszym Gościom, całym sercem życzę wraz z Księżmi Biskupami.      + Janusz Stepnowski    Wasz Biskup
l. „Dziś narodził się nam Zbawiciel”. Przyszedł po to, aby przywrócić naszą więź z Bogiem. Ta Dobra Nowina przynosi radość ludziom wszystkich czasów. Dodaje otuchy i wlewa nadzieję także w nasze współczesne serca, w czasie, kiedy tak wielu ludzi pogrążonych jest w nocy beznadziejności, zwątpienia i lęku o przyszłość. Pełni wiary i radości świętujemy więc ten szczególny czas Bożego Nawiedzenia. Niech te święta dla wszystkich Drogich Parafian i Gości będą pełne Bożego błogosławieństwa i miłości, którą przynosi ze sobą Boży Syn pod nasze dachy, w nasze rodziny i serce każdego z nas. Niech ta Boża radość i miłość przedłuża się na kolejne dni naszego świętowania i na całą naszą, nieraz trudną codzienność. Te życzenia składam wszystkim naszym parafianom, miłym gościom, swoim współpracownikom: Ks. Markowi, Ks. Tadeuszowi, Panu kościelnemu i organiście, ministrantom, chórowi, scholi i zespołowi, który dał koncert kolęd. Niech ta Boża dziecina błogosławi każdemu z nas. Niech Boże błogosławieństwo towarzyszy naszemu świętowaniu i niech napełnia nas pokojem i radością.

2. W ciągu świątecznego dnia w naszym kościele Msze św. będą jeszcze o godz. 9.00. i o 11.30. Ofiary składane dziś na tacę przeznaczone są na konserwację obrazu Św. Rocha, który znajduje się w ołtarzu głównym.
3. Zapraszamy również całe rodziny, a także pojedyncze osoby i wszystkich chętnych na koncert kolę w wykonaniu naszego zespołu w drugi dzień świąt po Mszy Św. o godz. 9.00. Pragniemy w ten sposób, przy pomocy słów kolęd rozważać głęboką tajemnicę Bożego Narodzenia.
4. Jutro, tradycyjnie drugi dzień Bożego Narodzenia, a zarazem święto św. Szczepana, pierwszego męczennika. Msze św. w naszym kościele o godz. 9.00. 11.30. i o 16.00. Ofiary składane na tacę przeznaczone będą na KUL i nauczanie katolickie w naszej diecezji. Po Mszy Św. o godz. 11.30 opłatek dla członków Kółek Żywego Różańca. Serdecznie zapraszam.
5. Przez cały tydzień trwa oktawa Bożego Narodzenia, co oznacza, że cały tydzień jest jakby przedłużonym dniem uroczystości Bożego Narodzenia. Liturgicznie te dni się między sobą nie różnią i każdego dnia w modlitwie eucharystycznej wypowiadamy słowa: …uroczyście obchodzimy święty dzień, w którym Najświętsza Maryja Dziewica wydała na świat Zbawiciela. Chciejmy tę radość wyrazić również naszą postawą, powstrzymując się od prac niekoniecznych. Obchód oktawy znosi również obowiązek piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Zachęcam również do modlitwy przed szopką w naszym kościele, szczególnie rodziców z dziećmi. Ofiary wrzucane do aniołka przeznaczone są na materiały wykorzystane do budowy szopki i wykonanie dekoracji w kościele i na zewnątrz.
6. Pragnę złożyć serdeczne podziękowanie Pani Dorocie i młodzieży z naszego Gimnazjum, panu organiście, kościelnemu i jego synowi za zrobienie szopki i dekorację naszego kościoła na święta. Panu Tadeuszowi Kempisty z Chmielewa i Nadleśnictwu Ostrów Maz. za choinki. Składam serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w niedzielę na ołtarz i lektorium w wysokości 1930 zł. /44000/. Ofiary składane na tacę w niedzielę będą przeznaczone na schody na chór w naszym kościele. /ostatnia niedz.  Mies./ Na koniec serdeczne podziękowania dla zespołu, który dziś śpiewał dla nas kolędy. Zaśpiewają i zagrają jeszcze raz w II dzień świąt po Mszy Św. o godz. 9.00. Przedstawienie zespołu
7. W święta Bożego Narodzenia radujemy się z faktu, że Bóg wkroczył w dzieje ludzkości, że „Słowo Ciałem się stało i zamieszkało między nami”. Aby przeżyć tę tajemnicę prawdziwie po chrześcijańsku, nie ograniczajmy się tylko do zewnętrznych obrzędów i zwyczajów. Zechciejmy dotrzeć do źródła tej radości, do samej Tajemnicy Wcielenia. Przeżywajmy te święta w gronie rodzinnym, pochyleni nad Dobrą Nowiną zwiastującą pokój i miłość.
8. Niech łaska i moc Przychodzącego Pana napełnia nas pokojem pośród wszelkich przeżywanych trudności i obaw o przyszłość. Zechciejmy otworzyć się na działanie Bożego Słowa, które stało się Ciałem, i przyjąć Je, aby jak słyszeliśmy w Ewangelii, dało nam Ono moc, byśmy coraz bardziej stawali się Jego wiarygodnymi świadkami. Życzę tego z całego serca nie tylko wszystkim obecnym tu w tej świątyni, ale wszystkim mieszkańcom naszej parafii i wszystkim, którzy przebywają tutaj gościnnie w tych dniach. Proszę też, abyście stali się jak aniołowie i zanieśli te życzenia wszystkim tym, którzy nie mogą lub też jest im trudno do naszej świątyni dzisiaj przyjść. Chciejmy dzielić się tą dobrą nowiną ze wszystkimi, z którymi się spotkamy.
9. Wizytę duszpasterską, zwaną kolędą, rozpoczniemy od dnia 2 stycznia.
10. Niech Boże błogosławieństwo wzmocni naszą radość i poczucie wspólnoty.